HİKAYEMİZ

2005

IRAN – Bem Depremi

iran

2003 yılında sonunda İran’ın Bem şehrinde meydana gelen depremden sonra ihtiyaç tespitleri ve afet sonrası iyileştirme çalışmaları başlattık. Çalışmalar 2007 yılına kadar devam etti.

PAKİSTAN- Kesmir Depremi

pakistan

Deprem sonrasında Kesmir  acil yardım operasyonu yürüttük. Operasyonlar 2010 yılına kadar iyileştirme çalışmalarıyla devam etti.

2006

Acil Yardım Operasyonları

acil-yardim

Keşmir Depreminden etkilenenlere gıda paketleri dağıtımı yaptık.   Yerel halkın katılımıyla heyelan kalıntılarının temizledik. Yol kenarlarında güvenlik barakaları kurduk ve su kanalları yaptık. Afetten zarar gören araziye  93.500 ağaç diktik.

İş Karşılığı Gıda

isgidaİş Karşılığı Gıda projesi, depremden etkilenmiş bölgede, yoğun kar yağışı ve büyük toprak kaymaları nedeniyle yolları kapanan köylere ulaşmak için yine bölgedeki insan kaynağından destek alındı.

Geçici Okul Binaları

geciciokul

Projesi kapsamında  geçici okul binaları inşa ettik. Okul binalarına kadınlar ve çocuklar için özel alanlar ekledik. 15 toplum merkezi ve 78 geçici okul kurduk.

Çadır Sınıflar

cadirsinif

Keşmir depremi sonrasında 2.000’in üzerinde öğrencinin tekrar eğitime başlayabilmesi için 100 adet kışlık çadır sınıflar tedarik ettik. Çadır okullarda 3 yıl boyunca ilk ve orta eğitime devam edildi.

Kadınlar İçin Geçici Barınaklar

kadinbarinagi

Keşmir depremi sonucunda binlerce kadın maddi destek kaynağını kaybetti ve gelirsiz kaldı. Eşini kaybetmiş ve ailesini tek başına geçindirmek zorunda kalan 238 kadın için geçici barınaklar kurduk.

Temiz Su Kaynakalarına Erişim

temizsu

Temiz su kaynaklarına erişim ve kanalizasyon sistemi eksikliğinin ciddi risk oluşturduğu afet bölgesinde toplum temelli sağlık ve hijyen eğitimleri gerçekleştirdik. Köylerde yaşayan 12 kadın sağlık çalışanına verdiğimiz eğitimle 3 binden fazla aileye ulaştık.

2007

Kesmir, Kırsal Alanda Afet Risk Yönetimi

1

Kırsal bölgede 16 köyde uygulanan proje sayesinde 16 Afet Yönetim Komitesi ve 160 köy gönüllüsü aracılığı ile binlerce kişiye afete hazırlık, risk azaltma ve afete müdahale konularında temel bilgiler verdik.

2008

Tarlabaşı Toplum Merkezi Gençlerle Yaşam Becerileri

2İstanbul’un Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde yaşları 11 ila 16 arasında değişen gençlerle ‘Yaşamı Seviyorum’ adıyla şiddet, ayrımcılık, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi risklere karşı bilinç ve bunlarla baş edebilme yolları geliştirmeyi amaçlayan yaşam becerileri programı yürüttük.
2009

Afete Hazırlık için Afet Yönetim Portalı Projesi

3

Olası afet durumunda, acil yardım operasyonlarında potansiyel ortaklıkların kurulabilmesi için afet yönetimi ve insani yardım alanında faal kurum ve kuruluşlarının iletişim ve işbirlikleri kurabileceği bir ağı oluşturduk.

HAYDİ - İnsani Yardım İnsiyatifi çalışmalarına başladı.

4İnsani yardım alanında çalışabilecek kalifiye insan kaynağı yetiştirmeyi maçlayan çalışma ile Türkiye ve çevre ülkelerde meydana gelen afetlere müdahale edebilecek ve acil durum operasyonlarında profesyonel olarak görev alabilecek kişileri biraraya getirmeyi hedefledik.

Ağustos, Hayata Destek dernekleşti.

Marmara Seli

5

Selden etkilenen ailelere acil yardım genel ve kişisel temizlik malzemelerinden oluşan kapsamlı hijyen paketleri, geçici prefabrik konutlar için ev eşyası dağıtımı yaptık.

2010

Elazığ Depremi

6Elazığ’da 8 Mart tarihinde gerçekleşen deprem sonrasında ihtiyaç tespit çalışmalarının ardından acil yardım operasyonu kapsamında temizlik malzemeleri ve mutfak araç gereçleri gibi gıda dışı malzemeler dağıtımı yaptık.

Giresun, Afet Risk Tespiti Çalışmaları

7

Toplum Temelli Afet Risk Tespiti Eğitimi Projesi’, Giresun  İlçe ve köylerde afet risklerini tespit edilmesi ve risklerin azaltılmasını amaçlayan eğitimler düzenledik. Eğitim sonrasında bölgedeki tehlikelerin haritalanması ve zarar görebilirlik analizlerini katılımcılarla birlikte hazırlandı.

DKH Bölge Ofisine ev sahipliği başladı.

8

DKH’nin bölge ülkelere aktardığı hibelerin yönetimi için stratejik ortaklığımız başladı.

2011

Simav Depremi

9

Simav Depremi sonrasında temel afet bilincinin yükseltilmesi ve yapısal olmayan risklerin azaltılması alanında halkın bilgilendirmesini sağladık. Evlerde yapısal olmayan risklerin azaltılmasını  yönelik akran eğitimleri gerçekleştirdik. 29 gönüllü akran eğitici üzerinden 8 bin kişiye ulaştık.

Van Depremi

10

Van Depreminin hemen ardından bölgede ihtiyaç tespiti çalışmaları yaptık. Şehir merkezine uzak ve yardım çalışmalarından en az faydalanan köylerde temel ihtiyaç ve gıda malzemeleri dağıtımı gerçekleştirdik. TOG ve yerel halktan gönüllü katılımı ile yürütülen acil yardım çalışmalarında 16 bin kişiye kışlık çadır, 2800 kişiye soba, 18 binden fazla kişiye branda, 10 bin kişiye battaniye ve kışlık kıyafet ulaştırdık.

2012

Çocuk Eli Değmeden

11Ordu Valiliği’nin işbirliğiyle, çocukların fındık bahçelerinden uzak tutulmasını hedefleyen  ve çocuk işçiliği ile mücadelemizin temellerini oluşturan projeyi yürütmeye başladık.

İRAN, Tebriz Depremi

12

Tebriz’de  gerçekleşen deprem sonrasında merkeze uzak köylerde barınma ve hayvan barınağı, kışa hazırlık malzemeleri konusunda ihtiyaç tespiti yaptık ve yardım malzemeleri dağıtık.

Hatay Mülteci Destek Projeleri başladı.

13

Suriye’deki krizden etkilenerek evlerini terk etmek zorunda kalmış ve kamp dışında yaşayan mülteciler için insani yardım projeleri yürütmeye başladık.

İlk toplum merkezimizi Hatay’da açtık.

14Kamp dışında yaşayan mültecilere destek projeleri kapsamında Hatay’ın Altınözü ilçesinde temel haklara erişim ve psiko-sosyal destek sağlamak amacıyla toplum merkezimizi kurduk.
2013

Nisan, E-kartlarla yardım projeleri başladı.

Urfa’da mülteci destek çalışmaları başladı.

Sitap

15

Sivil Toplumun Güçlendirilmesi Programı kapsamında kurulan Sivil Toplum Afet Platformu’nun  yürütücülüğünü yapmaya başladık.

Suriye Yerle Bir Olduğunda

16Suriye savaşından etkilenen Türkiye’ye gelen ailelerin hikayelerinin yer aldığı kitabı Serdar Korucu’nun röportajları ve Kerem Yücel Yücel’in fotoğrafları ile hazırladık.
2014

17

Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil

18Çocukların ayrımcılığa uğramadan toplumda var olma ve yaşam hakları için “BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL!” adıyla başlatılan imza kampanyası ile farkındalık yarattık. Türkiye’de mevsimlik tarım işçiliği üzerine Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulmasını sağladık. 30,000 kişi ve 25 sivil toplum kuruluşuna ulaşmayı başardık.

Misafir Sergisi açıldı.

19Suriye Savaşı’nın üçüncü yıl dönümünde, Hayata Destek Derneği’nin yardım sağladığı Suriyeliler’in fotoğraflarla hikayeleri “Misafir” sergisinde Kerem Yücel’in objektifinden sergilendik.

Suriyeli ve Iraklı Mülteciler için Acil Yardım

20Iraklı ve Suriyeli mülteciler için  Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde ve Batman’da ikamet eden yerinden edilmiş kişiler için acil yardım operasyonları gerçekleştirdik. Kışlık kıyafetler, mutfak malzemeleri, battaniye, soba gibi ev içi destek üniteleri ile taze meyve içeren gıda paketleri dağıttık.

Mülteci ailelere mahremiyet sağlamak için Batman’daki barınma alanlarında özel odalar yaptık. İnsanların kendi ekmeklerini yapabilmeleri için iki tandır fırını inşa ettik.

Ayrıca, mülteci kamplarındaki barınak şartları, ahşap parkenin ve izolasyon halılarının tedarik edilmesi ile geliştirildik.  Su şebekesi ve sanitasyonun iyileştirilmesi adına, saha ekiplerimiz duş üniteleri, tuvalet, musluk ve çamaşır yıkama alanları gibi tesisler kurduk.

Sitap ile SOMA için

Soma’da kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin hayatını kaybettiği afet sonrası koordinasyon ve bilgilendirme çalışmaları yaptık.
2015

E-Kartla Hayata Destek Projesi Büyüdü.

21E-kartla Hayata Destek Programı Hatay ve Urfa’dan sonra  Batman ve Diyarbakır’ı da katarak kapsamını genişletti.

Diyarbakır ve Batman’da Çalışamalar Başladı.

2016

Nisan, Nepal Depremi

Nepal Depremi sonrasında DKH ile birlikta acil yardım operasyonu başlattık.

Geçim Kaynağı Destekleme Projeleri Başladı

23Mültecilerin kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olan, meslek ve dil kurslarından yararlanma imkanı sunan Geçim Kaynağı Destekleme Projelerimize Urfa ve Hatay’da başladık.

Dünya İnsani Yardım Zirvesi

22İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Yardım Zirvesi sırasında İdema Kalkınma Haberleri işbirliğiyle ‘Hep Birlikte Herkes İçin Kampanyası’nı yürüttük ve Türkiye’de mülteci alanında çalışan 200’den fazla kurumun, oluşturduğumuz online platform üzerinden zirvede görünür olmalarını sağladık.

Geçim Kaynağı Destekleme Projeleri Başladı

23Mültecilerin kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olan, meslek ve dil kurslarından yararlanma imkanı sunan Geçim Kaynağı Destekleme Projelerimize Urfa ve Hatay’da başladık.

Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirdik

24

E-Kartla Nakit Yardımı Projelerini tamamladık

25

Mültecilerin temel gıda ihtiyaçlarını ve dönemsel olarak kışlık ihtiyaçlarını, kişi başı belirlenen nakit yardımını tüm aileyi içerecek şekilde hesaplayıp yüklediğimiz E-Kart ile alışveriş yaparak temin etmelerini sağlayan projemizi tamamladık.

Bültenimize Üye Olun