2005
Hayata Destek Derneğinin temelleri atıldı
IRAN – Bem Depremi
2003’ün sonunda, İran’ın Bem şehrinde meydana gelen deprem sonrasında ihtiyaç tespitleri ve afet sonrası iyileştirme çalışmalarımızı başlattık. Çalışmalarımız 2007 yılına kadar devam etti.
PAKİSTAN- Kesmir Depremi
Deprem sonrasında Keşmir’de başlayan acil yardım ve iyileştirme çalışmalarımızı 2010 yılı sonuna kadar sürdürdük.
2006
Acil Yardım Operasyonları
Keşmir Depremi’nden etkilenenlere gıda paketleri dağıtımı yaptık. Yerel halkın katılımıyla heyelan kalıntılarını temizledik. Yol kenarlarında güvenlik barakaları kurduk, su kanalları açtık ve afetten zarar gören araziye 93.500 ağaç diktik.
İş Karşılığı Gıda
Keşmir’de İş Karşılığı Gıda Projesi’ni hayata geçirdik. Depremden etkilenen, yoğun kar yağışı ve büyük toprak kaymaları nedeniyle yolları kapanan köylere ulaşmak için yine bölgedeki insan kaynağından destek alarak çalışmalar yürüttük.
Toplum Merkezleri, Okul Binaları ve Çadır Sınıflar
Keşmir Depremi sonrasında kadınlar ve çocuklar için özel alanlar içeren 15 toplum merkezi kurduk ve eğitime ara verilmemesi için 78 geçici okul ve 2000 çocuk için 100 çadır sınıf inşa ettik.
Kadınlar İçin Geçici Barınaklar
Depremde eşini kaybetmiş ve ailesini tek başına geçindirmek zorunda kalan 238 kadın için geçici barınaklar kurduk.
Temiz Su Kaynakalarına Erişim
Temiz su kaynaklarına erişim ve kanalizasyon sistemi eksikliğinin ciddi risk oluşturduğu afet bölgesinde toplum temelli sağlık ve hijyen eğitimleri gerçekleştirdik. Köylerde yaşayan 12 kadın sağlık çalışanına verdiğimiz eğitimle 3 binden fazla aileye ulaştık.
2007
Kesmir, Kırsal Alanda Afet Risk Yönetimi
Kırsal bölgede bulunan 16 köyde uyguladığımız proje ile 16 Afet Yönetim Komitesi oluşturduk ve 160 köy gönüllüsü aracılığıyla binlerce kişiye afete hazırlık, risk azaltma ve afete müdahale konularında temel bilgiler verdik.
2008
Tarlabaşı Toplum Merkezi Gençlerle Yaşam Becerileri
İstanbul Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde yaşları 11 ila 16 arasında değişen gençlerle ‘Yaşamı Seviyorum’ adı altında şiddet, ayrımcılık, alkol ve uyuşturucu kullanımı risklerine karşı bilinç oluşturmayı ve baş edebilme yolları geliştirmeyi amaçlayan yaşam becerileri programı yürüttük.
2009
Afete Hazırlık için Afet Yönetim Portalı
Afetlere hazırlıklı olabilmek, insani yardım alanında faaliyette bulunan kurum ve kuruluşlarının birbirlerinden haberdar olabilmesini, afet durumunda acil yardım operasyonlarını yürütebilmeyi ve ortaklıklar kurabilmeyi amaçlayan bir ağ oluşturduk.
HAYDİ - İnsani Yardım İnsiyatifi çalışmalarına başladı
İnsani yardım alanında çalışabilecek kalifiye insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlayan çalışmayla Türkiye ve çevre ülkelerde meydana gelen afetlere müdahale edebilecek ve acil durum operasyonlarında profesyonel olarak görev alabilecek kişileri biraraya getirmeyi hedefledik.
Ağustos ayında dernekleştik
Marmara Seli
Selden etkilenen ailelere acil yardım desteği sağladık. Genel ve kişisel temizlik malzemelerinden oluşan kapsamlı hijyen paketleri, geçici prefabrik konutlar için ev eşyası dağıtımı yaptık.
2010
Elazığ Depremi
Elazığ’da 8 Mart tarihinde gerçekleşen deprem sonrasında, ihtiyaç tespit çalışmaları yürüttük. Acil yardım operasyonu kapsamında temizlik malzemeleri, mutfak araç gereçleri gibi gıda dışı malzemeler dağıttık.
Giresun, Afet Risk Tespiti Çalışmaları
Giresun İlçe ve köylerde afet risklerini tespit edilmesi ve risklerin azaltılmasını amaçlayan eğitimler düzenledik. Eğitim sonrasında bölgedeki tehlikelerin haritalanması ve zarar görebilirlik analizlerini katılımcılarla birlikte hazırladık.
2011
Simav Depremi
Simav Depremi sonrasında temel afet bilincinin yükseltilmesi ve yapısal olmayan risklerin azaltılması alanında halkın bilgilendirmesini sağladık. Evlerde yapısal olmayan risklerin azaltılmasına yönelik akran eğitimleri gerçekleştirdik. 29 gönüllü akran eğitici üzerinden 8 bin kişiye ulaştık.
Van Depremi
Depremin hemen ardından bölgede ihtiyaç tespiti çalışması yaptık. Şehir merkezine uzak ve yardım çalışmalarından en az faydalanan köylerde temel ihtiyaç ve gıda malzemeleri dağıttık. Toplum Gönüllüler Vakfı ve yerel halktan gönüllü katılımlarla yürütülen acil yardım çalışmalarında 16 bin kişiye kışlık çadır, 2800 kişiye soba, 18 binden fazla kişiye branda, 10 bin kişiye battaniye ve kışlık kıyafet ulaştırdık
2012
Çocuk Eli Değmeden
Ordu Valiliği ile yaptığımız işbirliği ile çocukların fındık bahçelerinden uzak tutulmasını hedefleyen ve çocuk işçiliği ile mücadelemizin temellerini oluşturan projemize başladık.
İRAN, Tebriz Depremi
Tebriz’de gerçekleşen deprem sonrasında, merkeze uzak köylerde barınma koşullarını iyileştirmeye ve kışa hazırlık için yardım malzemeleri dağıttık. Depremin bölgenin geçim kaynağı olan hayvancılığa verdiği zararı telafi etmek için barınaklar inşa ettik.
Hatay Mülteci Destek Projeleri başladı.
Suriye’deki krizden etkilenerek evlerini terk etmek zorunda kalmış ve kamp dışında yaşayan mülteciler için insani yardım projeleri yürütmeye başladık.
İlk toplum merkezimizi Hatay’da açtık.
Kamp dışında yaşayan mültecilere destek olmayı amaçlayan projelerimiz kapsamında Hatay’ın Altınözü ilçesinde ilk toplum merkezimizi kurduk.
2013
E-kartlarla yardım projeleri başladı
Afetten etkilenen toplulukların e- kartlara yüklenen nakit ile gıda ve gıda dışı temel ihtiyaçları kendi isteklerine göre tedarik etmelerini amaçlayan ve yerel ekonomiye katkı sunan insani yardım projemize başladık.
Urfa’da mülteci destek çalışmaları başladı
Sivil Toplum Afet Platformu
Sivil Toplumun Güçlendirilmesi Programı kapsamında kurulan Sivil Toplum Afet Platformu’nun yürütücülüğünü yapmaya başladık.
Suriye Yerle Bir Olduğunda
Suriye savaşından etkilenen Türkiye’ye gelen ailelerin hikayelerinin yer aldığı kitabı Serdar Korucu’nun röportajları ve Kerem Yücel Yücel’in fotoğrafları ile hazırladık.
2014
Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil
Çocukların ayrımcılığa uğramadan toplumda var olma ve yaşam hakları için “BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL!” adıyla başlatılan imza kampanyası ile farkındalık yarattık. Türkiye’de mevsimlik tarım işçiliği üzerine Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulmasını sağladık. 30,000 kişi ve 25 sivil toplum kuruluşuna ulaşmayı başardık.
Misafir Sergisi açıldı.
Suriye Savaşı’nın üçüncü yıl dönümünde, evlerini terk ederek Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin fotoğraflarla hikayelerini, sözlerini Kerem Yücel’in objektifinden Misafir Sergisi ile paylaştık.
Suriyeli ve Iraklı Mülteciler için Acil Yardım
Iraklı ve Suriyeli mülteciler için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde ve Batman’da ikamet eden yerinden edilmiş kişiler için acil yardım operasyonları gerçekleştirdik. Kışlık kıyafetler, mutfak malzemeleri, battaniye, soba gibi ev içi destek üniteleri ile taze meyve içeren gıda paketleri dağıttık.
Mülteci ailelere mahremiyet sağlamak için Batman’daki barınma alanlarında özel odalar yaptık. İnsanların kendi ekmeklerini yapabilmeleri için iki tandır fırını inşa ettik.
Mülteci kamplarındaki barınma koşullarını ahşap parke ve izolasyon halıları tedarik ederek geliştirdik. Duş üniteleri, tuvalet, musluk ve çamaşır yıkama alanları tesisler ederek temiz suya erişim sağladık.
Sitap ile SOMA için
Soma’da kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin hayatını kaybettiği afet sonrası koordinasyon ve bilgilendirme çalışmaları yaptık.
2015
E-Kartla Hayata Destek Projesi büyüdü
E-kartla Hayata Destek Programı kapsamında Hatay ve Urfa’dan sonra Batman ve Diyarbakır illerinde de çalışmaya başladık.
GeçErken Sergisini Düzenledik
Türkiye’nin birçok farklı noktasında yürüttüğümüz Mülteci Destek Programı kapsamında ulaştığımız ailelerin fotoğraflarından oluşan GeçErken sergisini düzenledik. İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde iki hafta boyunca ziyaretçi ağırlayan sergi, Şubat ayında da Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilendi
2016
Nepal Depremi
Nepal Depremi sonrasında DKH ile birlikta acil yardım operasyonu başlattık.
Dünya İnsani Yardım Zirvesi
İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Yardım Zirvesi sırasında İdema Kalkınma Haberleri işbirliğiyle ‘Hep Birlikte Herkes İçin Kampanyası’nı yürüttük ve Türkiye’de mülteci alanında çalışan 200’den fazla kurumun, oluşturduğumuz online platform üzerinden zirvede görünür olmalarını sağladık.
Geçim Kaynağı Destekleme Projeleri başladı
Mültecilerin kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olan, meslek ve dil kurslarından yararlanma imkanı sunan Geçim Kaynağı Destekleme Projelerimize Urfa ve Hatay’da başladık.
Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirdik
E-Kartla Nakit Yardımı Projelerini tamamladık
Mültecilerin temel gıda ihtiyaçlarını ve dönemsel olarak kışlık ihtiyaçlarını, kişi başı belirlenen nakit yardımını tüm aileyi içerecek şekilde hesaplayıp yüklediğimiz E-Kart ile alışveriş yaparak temin etmelerini sağlayan projemizi tamamladık.
Toplum Merkezi sayımız dört oldu
Yıl sonu itibariyle İstanbul, Hatay, Şanlıurfa şehirlerinde Hayata Destek Evi adını verdiğimiz toplam dört toplum merkezimiz oldu.
Bültenimize Üye Olun
crossmenuchevron-downarrow-left