2005

IRAN – Bem Depremi

iran

2003’ün sonunda, İran’ın Bem şehrinde meydana gelen deprem sonrasında ihtiyaç tespitleri ve afet sonrası iyileştirme çalışmalarımızı başlattık. Çalışmalarımız 2007 yılına kadar devam etti.

PAKİSTAN- Kesmir Depremi

pakistan

Deprem sonrasında Keşmir’de  başlayan acil yardım ve iyileştirme çalışmalarımızı 2010 yılı sonuna kadar sürdürdük.

2006

Acil Yardım Operasyonları

acil-yardim

Keşmir Depremi’nden etkilenenlere gıda paketleri dağıtımı yaptık. Yerel halkın katılımıyla heyelan kalıntılarını temizledik. Yol kenarlarında güvenlik barakaları kurduk, su kanalları açtık ve afetten zarar gören araziye  93.500 ağaç diktik.

İş Karşılığı Gıda

isgida

Keşmir’de İş Karşılığı Gıda Projesi’ni hayata geçirdik. Depremden etkilenen, yoğun kar yağışı ve büyük toprak kaymaları nedeniyle yolları kapanan köylere ulaşmak için yine bölgedeki insan kaynağından destek alarak çalışmalar yürüttük.

Toplum Merkezleri, Okul Binaları ve Çadır Sınıflar

geciciokul

Keşmir Depremi sonrasında kadınlar ve çocuklar için özel alanlar içeren 15 toplum merkezi kurduk ve eğitime ara verilmemesi için 78 geçici okul ve 2000 çocuk için 100 çadır sınıf inşa ettik.

Kadınlar İçin Geçici Barınaklar

kadinbarinagi

Depremde eşini kaybetmiş ve ailesini tek başına geçindirmek zorunda kalan 238 kadın için geçici barınaklar kurduk.

Temiz Su Kaynakalarına Erişim

temizsu

Temiz su kaynaklarına erişim ve kanalizasyon sistemi eksikliğinin ciddi risk oluşturduğu afet bölgesinde toplum temelli sağlık ve hijyen eğitimleri gerçekleştirdik. Köylerde yaşayan 12 kadın sağlık çalışanına verdiğimiz eğitimle 3 binden fazla aileye ulaştık.

2007

Kesmir, Kırsal Alanda Afet Risk Yönetimi

1

Kırsal bölgede bulunan 16 köyde uyguladığımız proje ile 16 Afet Yönetim Komitesi oluşturduk ve 160 köy gönüllüsü aracılığıyla binlerce kişiye afete hazırlık, risk azaltma ve afete müdahale konularında temel bilgiler verdik.

2008

Tarlabaşı Toplum Merkezi Gençlerle Yaşam Becerileri

2

İstanbul Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde yaşları 11 ila 16 arasında değişen gençlerle ‘Yaşamı Seviyorum’ adı altında şiddet, ayrımcılık, alkol ve uyuşturucu kullanımı risklerine karşı bilinç oluşturmayı ve baş edebilme yolları geliştirmeyi amaçlayan yaşam becerileri programı yürüttük.

2009

Afete Hazırlık için Afet Yönetim Portalı

Afetlere hazırlıklı olabilmek, insani yardım alanında faaliyette bulunan kurum ve kuruluşlarının birbirlerinden haberdar olabilmesini, afet durumunda acil yardım operasyonlarını yürütebilmeyi ve ortaklıklar kurabilmeyi amaçlayan bir ağ oluşturduk.

HAYDİ - İnsani Yardım İnsiyatifi çalışmalarına başladı

4

İnsani yardım alanında çalışabilecek kalifiye insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlayan çalışmayla Türkiye ve çevre ülkelerde meydana gelen afetlere müdahale edebilecek ve acil durum operasyonlarında profesyonel olarak görev alabilecek kişileri biraraya getirmeyi hedefledik.

Ağustos ayında dernekleştik

Marmara Seli

5

Selden etkilenen ailelere acil yardım desteği sağladık. Genel ve kişisel temizlik malzemelerinden oluşan kapsamlı hijyen paketleri, geçici prefabrik konutlar için ev eşyası dağıtımı yaptık.

2010

Elazığ Depremi

6

Elazığ’da 8 Mart tarihinde gerçekleşen deprem sonrasında,  ihtiyaç tespit çalışmaları yürüttük. Acil yardım operasyonu kapsamında temizlik malzemeleri, mutfak araç gereçleri gibi gıda dışı malzemeler dağıttık.

Giresun, Afet Risk Tespiti Çalışmaları

7

Giresun  İlçe ve köylerde afet risklerini tespit edilmesi ve risklerin azaltılmasını amaçlayan eğitimler düzenledik. Eğitim sonrasında bölgedeki tehlikelerin haritalanması ve zarar görebilirlik analizlerini katılımcılarla birlikte hazırladık.

2011

Simav Depremi

Simav Depremi sonrasında temel afet bilincinin yükseltilmesi ve yapısal olmayan risklerin azaltılması alanında halkın bilgilendirmesini sağladık. Evlerde yapısal olmayan risklerin azaltılmasına  yönelik akran eğitimleri gerçekleştirdik. 29 gönüllü akran eğitici üzerinden 8 bin kişiye ulaştık.

Van Depremi

Depremin hemen ardından bölgede ihtiyaç tespiti çalışması yaptık. Şehir merkezine uzak ve yardım çalışmalarından en az faydalanan köylerde temel ihtiyaç ve gıda malzemeleri dağıttık. Toplum Gönüllüler Vakfı  ve yerel halktan gönüllü katılımlarla yürütülen acil yardım çalışmalarında 16 bin kişiye kışlık çadır, 2800 kişiye soba, 18 binden fazla kişiye branda, 10 bin kişiye battaniye ve kışlık kıyafet ulaştırdık

2012

Çocuk Eli Değmeden

11

Ordu Valiliği ile yaptığımız işbirliği ile çocukların fındık bahçelerinden uzak tutulmasını hedefleyen  ve çocuk işçiliği ile mücadelemizin temellerini oluşturan projemize başladık.

İRAN, Tebriz Depremi

12

Tebriz’de  gerçekleşen deprem sonrasında,  merkeze uzak köylerde barınma koşullarını iyileştirmeye ve kışa hazırlık için yardım malzemeleri dağıttık. Depremin bölgenin geçim kaynağı olan hayvancılığa verdiği zararı telafi etmek için barınaklar inşa ettik.

Hatay Mülteci Destek Projeleri başladı.

13

Suriye’deki krizden etkilenerek evlerini terk etmek zorunda kalmış ve kamp dışında yaşayan mülteciler için insani yardım projeleri yürütmeye başladık.

İlk toplum merkezimizi Hatay’da açtık.

14

Kamp dışında yaşayan mültecilere destek olmayı amaçlayan projelerimiz kapsamında Hatay’ın Altınözü ilçesinde ilk toplum merkezimizi kurduk.

2013

E-kartlarla yardım projeleri başladı

Afetten etkilenen toplulukların e- kartlara yüklenen nakit ile gıda ve gıda dışı temel ihtiyaçları kendi isteklerine göre tedarik etmelerini amaçlayan ve yerel ekonomiye katkı sunan insani yardım  projemize başladık.

Urfa’da mülteci destek çalışmaları başladı

Sivil Toplum Afet Platformu

Sivil Toplumun Güçlendirilmesi Programı kapsamında kurulan Sivil Toplum Afet Platformu’nun  yürütücülüğünü yapmaya başladık.

Suriye Yerle Bir Olduğunda

16

Suriye savaşından etkilenen Türkiye’ye gelen ailelerin hikayelerinin yer aldığı kitabı Serdar Korucu’nun röportajları ve Kerem Yücel Yücel’in fotoğrafları ile hazırladık.

2014

Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil

18

Çocukların ayrımcılığa uğramadan toplumda var olma ve yaşam hakları için “BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL!” adıyla başlatılan imza kampanyası ile farkındalık yarattık. Türkiye’de mevsimlik tarım işçiliği üzerine Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulmasını sağladık. 30,000 kişi ve 25 sivil toplum kuruluşuna ulaşmayı başardık.

Misafir Sergisi açıldı.

19

Suriye Savaşı’nın üçüncü yıl dönümünde, evlerini terk ederek Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin  fotoğraflarla hikayelerini, sözlerini Kerem Yücel’in objektifinden Misafir Sergisi ile paylaştık.

Suriyeli ve Iraklı Mülteciler için Acil Yardım

20

Iraklı ve Suriyeli mülteciler için  Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde ve Batman’da ikamet eden yerinden edilmiş kişiler için acil yardım operasyonları gerçekleştirdik. Kışlık kıyafetler, mutfak malzemeleri, battaniye, soba gibi ev içi destek üniteleri ile taze meyve içeren gıda paketleri dağıttık.

Mülteci ailelere mahremiyet sağlamak için Batman’daki barınma alanlarında özel odalar yaptık. İnsanların kendi ekmeklerini yapabilmeleri için iki tandır fırını inşa ettik.

Mülteci kamplarındaki barınma koşullarını ahşap parke ve izolasyon halıları tedarik ederek geliştirdik.  Duş üniteleri, tuvalet, musluk ve çamaşır yıkama alanları tesisler ederek temiz suya erişim sağladık.

Sitap ile SOMA için

Soma’da kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin hayatını kaybettiği afet sonrası koordinasyon ve bilgilendirme çalışmaları yaptık.
2015

E-Kartla Hayata Destek Projesi büyüdü

E-kartla Hayata Destek Programı kapsamında Hatay ve Urfa’dan sonra  Batman ve Diyarbakır illerinde de çalışmaya başladık.

GeçErken Sergisini Düzenledik

gcrkn_50x70
Türkiye’nin birçok farklı noktasında yürüttüğümüz Mülteci Destek Programı kapsamında ulaştığımız ailelerin fotoğraflarından oluşan GeçErken sergisini düzenledik. İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde iki hafta boyunca ziyaretçi ağırlayan sergi, Şubat ayında da Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilendi
2016

Nepal Depremi

Nepal Depremi sonrasında DKH ile birlikta acil yardım operasyonu başlattık.

Geçim Kaynağı Destekleme Projeleri başladı

23

Mültecilerin kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olan, meslek ve dil kurslarından yararlanma imkanı sunan Geçim Kaynağı Destekleme Projelerimize Urfa ve Hatay’da başladık.

Dünya İnsani Yardım Zirvesi

22İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Yardım Zirvesi sırasında İdema Kalkınma Haberleri işbirliğiyle ‘Hep Birlikte Herkes İçin Kampanyası’nı yürüttük ve Türkiye’de mülteci alanında çalışan 200’den fazla kurumun, oluşturduğumuz online platform üzerinden zirvede görünür olmalarını sağladık.

Geçim Kaynağı Destekleme Projeleri başladı

Mültecilerin kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olmayı amaçlayan, dil ve mesleki kurslarından yararlanmalarına imkan sağlayan  Geçim Kaynağı Destekleme Projelerimize Urfa ve Hatay’da başlattık.

Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirdik

24

E-Kartla Nakit Yardımı Projelerini tamamladık

25

Mültecilerin temel gıda ihtiyaçlarını ve dönemsel olarak kışlık ihtiyaçlarını, kişi başı belirlenen nakit yardımını tüm aileyi içerecek şekilde hesaplayıp yüklediğimiz E-Kart ile alışveriş yaparak temin etmelerini sağlayan projemizi tamamladık.

Toplum Merkezi sayımız dört oldu

istanbul_cc_keremyucel1819
Yıl sonu itibariyle İstanbul, Hatay, Şanlıurfa şehirlerinde Hayata Destek Evi adını verdiğimiz toplam dört toplum merkezimiz oldu