Sema Genel Karaosmanoğlu 22 yılı aşkın süredir uluslararası ve ulusal düzeyde insani yardım ve kalkınma alanında çalışmalar yürütüyor. Hindistan, Afganistan, İran ve Pakistan'da birçok projede yer aldı. İnsani yardım alanındaki deneyimleri çerçevesinde, farklı sahalarda hayata geçirilen projelerin yanı sıra uluslararası ölçekte çalışan yardım ve kalkınma örgütlerine de danışmanlık yaptı.

Karaosmanoğlu 2005 yılında, uluslararası alanda yürüttüğü çalışmaları ulusal düzeyde de hayata geçirebilme hedefiyle İstanbul merkezli sivil toplum kuruluşu Hayata Destek Derneği'nin kurucu üyelerinden biri oldu. Toplum temelli insani yardım ve afete hazırlık faaliyetleri yürütmek üzere kurulan Hayata Destek Derneği'nin kapasitesini günden güne yükselterek kat ettiği yolun her adımında yer aldı. Karaosmanoğlu bugün, acil yardım ve iyileştirme çalışmalarının yanı sıra sosyal koruma, afet risklerinin azaltılması ve kapasite geliştirme gibi insani yardım alanında çok boyutlu faaliyetler yürüten Hayata Destek Derneği'nin  Direktörlüğünü üstleniyor.
Halen Türkiye içinde çalışmalarını sürdürürken uluslararası alanda insani yardım aktörleriyle bu alana katkı sağlamak için koordinasyon çalışmalarında sorumluluk üstleniyor.  ICVA (International Council of Voluntary Agencies), NEAR (Network for Empowered Aid Response) ve SİTAP (Sivil Toplum Afet Platformu) gibi pek çok uluslararası ve ulusal ağın Yürütme Kurulu'nda yer alıyor.

İnsani yardım alanında akademik çalışmalara da katkı sağlıyor. Doktora derecesini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nden alan Karaosmanoğlu, çeşitli üniversitelerde dersler verdi.

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left