BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin 2019 verilerine göre, dünya genelinde 26 milyon mülteci bulunuyor. Çeşitli ülkelerden Türkiye’ye sığınan mültecilerin sayısı ise yaklaşık 4 milyon.

Koruma

Toplum Temelli Koruma

Hayata Destek Evleri ismini verdiğimiz 4 toplum merkezimizde toplum temelli koruma programı yürütüyoruz. Programımızı mülteci ve yerel topluluk üyelerinin katılımı ile şekillendiriyor ve onların aracılığıyla daha fazla kişiye ulaşmayı amaçlıyoruz. Kültürel paylaşıma odaklanan ve beraber yaşamaya yönelik pratikler ortaya çıkaran etkinlikler düzenliyor, topluluk üyelerinin kapasitelerini geliştirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Travmaları ve uyum sorunlarını azaltmaya, karşılaştıkları sorunlarla baş edebilmelerini sağlamaya yönelik ruh sağlığı ve psiko-sosyal destek çalışmaları yapıyoruz.

Hatay Narlıca Hayata Destek Evi
İstanbul Hayata Destek Evi
Şanlıurfa Hayata Destek Evi
Diyarbakır Hayata Destek Evi

Bireysel Koruma

Yerel otoriteler ve sosyal yardımlaşma vakıfları ile yürüttüğümüz iş birlikleri ve bireysel koruma ekiplerimiz ile kamp dışında yaşayan mültecilerin temel hak ve hizmetlere erişmekte zorluk yaşadığı konularda destek oluyoruz. Nüfus kaydı, oturma izni işlemleri, evlilik, eğitim kurumlarına kayıt ve doğum beyanı gibi süreçleri tamamlamakta güçlük çeken, sağlık hizmeti ve malzeme desteğine ihtiyaç duyan mültecileri yetkili kurumlara yönlendiriyor; bilgi ve danışmanlık hizmeti almalarını sağlıyoruz.

Adana Hayata Destek Noktası
Diyarbakır Hayata Destek Noktası
Hatay Hayata Destek Noktası
Batman Hayata Destek Noktası
Mardin Hayata Destek Noktası
Mersin Hayata Destek Noktası
Şanlıurfa Hayata Destek Noktası

Bu alandaki diğer çalışmalarımız ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Gecim Kaynağı Destekleme

Geçim Kaynağını Destekleme çalışmalarımızla afetten etkilenen bireylerin geçimlerinin yardımlara bağımlı kalmadan sağlayabilmelerini amaçlıyoruz. Yürüttüğümüz projelerde bireylerin kayıtlı olarak istihdam edilmeleri, bilgi ve becerilerini geliştirmelerini, kendi işlerini kurabilmelerini sağlayacak mesleki donanıma erişebilmelerini kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

Online Destek

Hayata Destek Derneği’nin yürüttüğü çalışmalarla ilgili online olarak destek sunuyoruz. İki dilli, Türkçe-Arapça olarak hayata geçirdiğimiz hayatadestek.online sitesi aracılığıyla programlarımız kapsamında yürüttüğümüz çalışmaları takip edebilir, bilgilendirme içeriklerine erişebilir, seminer, kurs ve programlarımıza katılabilirsiniz.

hayatadestek.online web sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Bültenimize Üye Olun
crossmenuchevron-downarrow-left