Hayata Destek, 2012 yılından bu yana yürüttüğü Mülteci Destek Programı kapsamında, koruma temelli çalışmalarını genişletiyor. Bu yıl itibariyle mültecilere yönelik yürütülen bireysel koruma çalışmaları, Türkiye’nin sekiz farklı ilinde hizmete açılan Hayata Destek Noktaları aracılığıyla ihtiyaçlara dair yerinden takip yapılarak devam ediyor. Hayata Destek’in bireysel koruma faaliyetleri, Diakonie Katastrophenhilfe’nin desteğiyle, Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım tarafından finanse edilerek yürütülmektedir.

Hayata Destek, Şanlıurfa’da koruma çalışmalarını 2014 yılından bu yana Haliliye ilçesindeki toplum merkezi, Hayata Destek Evi çatısı altında yürütüyordu. Koruma çalışmaları arasında Türkiye’ye sığınmış hassas durumdaki ihtiyaç sahibi bireylerin hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirilmesi, bu hizmetlere erişimlerinde karşılaştıkları sorunların birebir takip ile çözümü ve özel durumlarda mümkün olan desteğin sağlanması da yer aldı. Bireylere yönelik bu koruma çalışmaları artık hem toplum merkezindeki özel birim hem de Akçakale’deki bireysel koruma ekibi tarafından iki ayrı Hayata Destek Noktası’nın takibinde yürütülecek.

Yerel nüfusundan daha fazla sayıda Suriyeliyi misafir eden Akçakale’deki Hayata Destek Noktası, hem Akçakale’de hem de Harran bölgesinde ihtiyaç sahibi bireylere ulaşmayı hedefliyor.

Hayata Destek Noktalarında yerel otoriteler ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile işbirliği içinde sağlanan başlıca hizmetler ise şunlar:

  • Temel hak ve hizmetlerle ilgili bilgilendirme ve farkındalık oturumları düzenleme,
  • Hizmetlere erişim amacıyla ihtiyacı olan bireylere gerektiğinde yönlendirme, eşlik etme, tercüme ve ulaşım desteği sağlama,
  • Çocuk, yaşlı, engelli, ağır sağlık problemi gibi hassas durumu olan bireylerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlama.

Akçakale Hayata Destek Noktası’nın açılış töreni, protokol katılımıyla 18 Mayıs Perşembe günü, saat 14:00’te düzenlenecek.

Akçakale Hayata Destek Noktası

Adres: Fatih Sultan Mah. Abdullah Gül Bulvarı, Akçakale Öğretmenevi yanı,

Akçakale/ Şanlıurfa

Tel:      0 538 733 87 60

 

Hayata Destek Derneği hakkında: 

Hayata Destek Derneği, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş birey ve toplulukların temel hak ve ihtiyaçlarına erişimlerini sağlamak amacı ile kurulmuş bağımsız bir insani yardım kuruluşudur. Temelleri 2005 yılında atılan Dernek, insani yardım çalışmalarını dört ana program ekseninde yürütmektedir: Acil Yardım, Mülteci Destek, Çocuk Koruma ve Sivil Toplumu Güçlendirme ve Koordinasyon. Türkiye ve çevre bölgelerde yürütülen tüm faaliyetler, insanlık, ayrım gözetmeme, tarafsızlık, bağımsızlık ve hesap verebilirlik ilkeleri çerçevesinde şekillendirilmektedir.

Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım hakkında:

Avrupa Birliği ve üye devletleri, insani yardım konularında dünyada en fazla bağışı yapan kuruluş ve ülkelerdir. Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım departmanı (ECHO) aracılığıyla AB her yıl 120 milyondan fazla çatışma ve afet mağduruna yardım etmektedir. Brüksel’deki merkezi ve dünyanın her yerindeki ofisleriyle ECHO, en kırılgan toplumlara ırk, etnik grup, din, cinsiyet, yaş, milliyet ve siyasi görüş ayrımı yapmadan sadece insani ihtiyaçlar temelinde yardım sağlamaktadır.

Diakonie Katastrophenhilfe hakkında:

Diakonie Katastrophenhilfe (DKH), 60 yıldan uzun süredir dünyanın dört bir yanında, yardıma en çok ihtiyaç duyulan yerlerde yardım faaliyetlerini sürdürmektedir. DKH doğal afetlerde, savaşlarda zarar gören ya da yurdundan edilen ve karşılaştığı zorlukların tek başına üstesinden gelemeyen insanlara destek sunmaktadır. DKH, bölge, ırk ya da milliyet ayrımı yapmadan; hızlı, güvenilir ve etkin bir şekilde, bürokratik işlemleri en aza indirerek yardım sağlamaktadır.

 

Bilgi İçin:

Özlem Gegez / Tel: +90 414 315 47 16 / Email: [email protected]

Aslı Arslan / Tel: +90 216 336 22 62 / Mobile: 0549 769 70 25 / Email: [email protected]

Çiğdem Usta / Tel: +90 216 336 22 62 / Mobile: 0549 769 70 55 / Email: [email protected]

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left