Hayata Destek Derneği, bireysel koruma çalışmalarını yürütmek üzere Şanlıurfa’nın sınır ilçesi Akçakale’de yeni ofisiyle hizmet vermeye başlıyor.

Hayata Destek, Türkiye’ye sığınmış hassas durumdaki ihtiyaç sahibi bireylere desteğini Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde faaliyete giren yeni ofisi, Akçakale Hayata Destek Noktası ile bir adım öteye taşıyor. Yoğun bir Suriyeli nüfusunu misafir eden Akçakale’de Hayata Destek Noktası, bireylerin kamu hizmetlerine ulaşmalarına destek sunacak.

 

18 Mayıs Perşembe günü yapılan açılış töreninde, Hayata Destek Şanlıurfa Koordinatörü Serkan Denli, 2014 yılından bu yana Şanlıurfa’da yürütülen insani yardım faaliyetlerini aktaran bir açılış konuşması yaptı. Hayata Destek Bölge Koordinatörü Volkan Pirinççi ise konuşmasında, üç milyonun üzerinde Suriyeliyi misafir ederek dünyanın yakın tarihte karşılaştığı en büyük insani krizlerden birine yakından tanıklık eden Türkiye’de 2012 yılından bu yana Hayata Destek’in nasıl bir rol üstlendiğini dile getirdi. Törende konuşmaların ardından Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Tekyıldız ve Hayata Destek Bölge Koordinatörü Volkan Pirinççi’nin kırmızı kurdeleyi kesmesi ile merkezin açılışı yapıldı.

 

Hayata Destek, Mülteci Destek çalışmaları kapsamında bu yıl itibariyle Türkiye’nin sekiz ilinde dokuz ayrı merkez ile bireysel koruma çalışmalarını, ihtiyaçlara yönelik yerinden takip yaparak sürdürüyor. Bu yıl itibariyle hizmete açılan Hayata Destek Noktalarında yerel otoriteler ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile işbirliği içinde sağlanan başlıca hizmetler ise şunlar:

 

  • Temel hak ve hizmetlerle ilgili bilgilendirme ve farkındalık oturumları düzenleme,
  • Hizmetlere erişim amacıyla ihtiyacı olan bireylere gerektiğinde yönlendirme, eşlik etme, tercüme ve ulaşım desteği sağlama,
  • Çocuk, yaşlı, engelli, ağır sağlık problemi gibi hassas durumu olan bireylerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlama.

Hayata Destek, Şanlıurfa’da koruma çalışmalarını 2014 yılından bu yana Haliliye ilçesindeki toplum merkezi, Hayata Destek Evi çatısı altında yürütüyordu. Koruma çalışmaları arasında Türkiye’ye sığınmış hassas durumdaki ihtiyaç sahibi bireylerin hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirilmesi, bu hizmetlere erişimlerinde karşılaştıkları sorunların birebir takip ile çözümü ve özel durumlarda mümkün olan desteğin sağlanması da yer aldı. Bireylere yönelik bu koruma çalışmaları artık hem toplum merkezindeki özel birim hem de Akçakale’deki bireysel koruma ekibi tarafından iki ayrı Hayata Destek Noktası’nın takibinde yürütülecek.

 

Hayata Destek Derneği hakkında: 

Hayata Destek Derneği, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş birey ve toplulukların temel hak ve ihtiyaçlarına erişimlerini sağlamak amacı ile kurulmuş bağımsız bir insani yardım kuruluşudur. Temelleri 2005 yılında atılan Dernek, insani yardım çalışmalarını dört ana program ekseninde yürütmektedir: Acil Yardım, Mülteci Destek, Çocuk Koruma ve Sivil Toplumu Güçlendirme ve Koordinasyon. Türkiye ve çevre bölgelerde yürütülen tüm faaliyetler, insanlık, ayrım gözetmeme, tarafsızlık, bağımsızlık ve hesap verebilirlik ilkeleri çerçevesinde şekillendirilmektedir.

 

 

Bilgi İçin:

Aslı Arslan / Tel: +90 216 336 22 62 / Mobile: 0549 769 70 25 / Email: [email protected]

Çiğdem Usta / Tel: +90 216 336 22 62 / Mobile: 0549 769 70 55 / Email: [email protected]

 

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left