كان ياما كان

He Bû Tune Bû 2

“Masallar çocuklara ejderhaların varlığını öğretmez. Çocuklar bunu zaten bilir. Masalların
esas öğrettiği, ejderhaların yok edilebildiğidir.”
Gilbert Keith Chesterton

‘Kardeş Masallar Projesi,’ Şanlıurfa Hayata Destek Evi’nde Türkiyeli ve Suriyeli çocukları biraraya getirerek devam ediyor. 21 Ekim’de kurulacak Masal Sahnesi’nin teması ise “Anne Bana Masal Anlat”.

Kardeş Masallar Projesi, Diyarbakır Fidanlık Ezidi Kampı’ndan sonra ikinci defa Şanlıurfa’da. Proje kapsamında düzenlenen atölye çalışmalarında, Türkiyeli ve Suriyeli çocuklar, Türkçe ve Arapça anlatılan masallar eşliğinde aralarındaki duygusal mesafeyi alt ediyor; anneler bu hassas coğrafyada hem kendi çocukları hem de birbirileriyle oyun oynamaya teşvik ediliyor.

10 Ekim’de başlayan ve 21 Ekim Cuma günü son bulan atölyeleri, projenin yaratıcısı, oyuncu ve yönetmen Deniz Soruklu Evren yürütüyor. “Hikayeler mümkün olan tek büyüdür. Çünkü çektiğimiz acıyı hikaye olarak görmeye başladığımız an, ondan bir anlamda kurtuluruz,” diyen Evren, küçük yaşta savaş ve şiddetin türlü biçimlerine maruz kalmış çocuklara, masalların şifalı diliyle ulaşıyor; onlardan kendi masallarını yazmalarını ve hikayelerini anlatmalarını istiyor.

Masal atölyelerinde çocuk ve anneler, birlikte hikâyeler dinliyor, oyunlar oynuyor, ortak hayaller kuruyor ve böylelikle geleceği barışçıl duygularla ve beraberce inşa etmenin tohumlarını atıyor.
Atölye, 21 Ekim Cuma günü, mülteci annelerin anlattığı masallarla son bulacak. “Anne Bana Masal Anlat” atölyesinde geleneksel kapanış etkinliği olan Masal Sahnesi kurulacak, anneler kendi topraklarından biriktirdikleri anlatılarla Türkiyeli ve Suriyeli çocuklara seslenecek.

Hayata Destek Derneği hakkında: 

Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bağımsız bir insani yardım derneğidir. Uluslararası insani yardımın temel ilkelerini benimseyen Hayata Destek;  insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik prensipleri çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevresi bölgelerde sürdürmektedir.Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere koruma ve destek amaçlı  sınır iller ve İstanbul’da geniş kapsamlı insani yardım operasyonları yürütülmektedir. Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır. Kurucuları arasında yer aldığı Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) çatısı altındaysa STK’lar arası iletişimi güçlendirici faaliyetlerde bulunmaktadır.

Bilgi İçin:

Aslı Arslan / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]
Çiğdem Usta / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]
Ceyla Altındiş / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left