Hayata Destek Derneği’nin mülteci destek programı kapsamında İstanbul’da yeni bir merkez kuruluyor. İstanbul Hayata Destek Evi, 28 Nisan Perşembe günü renkli etkinliklerle resmi açılışını yapacak.

Hayata Destek Derneği, 2012 yılından bu yana Hatay, Urfa, Diyarbakır ve Batman başta olmak üzere sınır illerde yürüttüğü mülteci destek programının kapasitesini, İstanbul’u da kapsayacak şekilde genişletiyor. Göç İdaresi’nin Şubat ayı verilerine göre yaklaşık 400 bin kayıtlı Suriyeliye ev sahipliği yapan İstanbul metropolündeki çalışmalar, Küçükçekmece’de faaliyete giren Hayata Destek Evi koordinasyonunda devam edecek.

Aralık ayında pilot çalışmalarına başlayan İstanbul Hayata Destek Evi, çok fonksiyonlu bir destek programıyla yola çıkıyor. Merkez çatısı altında sunulan, Suriyeli mültecilerin yaşam becerilerine ve sosyal uyuma katkı sağlayacak programlar kapsamında hedef 1400 faydalanıcıya doğrudan ulaşmak. Bunun yanı sıra Hayata Destek ekipleri, İstanbul’da mültecilerin kayıt, eğitim, sağlık gibi hizmetlere erişimlerine de destek vermeye devam edecek.

İstanbul Hayata Destek Evi, “Birlikte Bir Gelecek” sloganıyla 28 Nisan Perşembe günü saat 10.00-17.00 arasında Küçükçekmece’deki merkezde resmi açılışını renkli etkinliklerle yapmaya hazırlanıyor. Etkinlik programı kapsamında hem merkezde yürütülen çalışmalar tanıtılacak hem de merkezi şimdiden yaşam alanı haline getiren mülteciler kendilerini ifade etme fırsatı bulacak.

 

Tarih: 28 Nisan 2016 Perşembe; Saat: 10.00-17.00

Yer: Atakent Mah.(Halkalı), Hürriyet Caddesi, 216 Çıkmaz Sk., Toplu Konut 1.Etap, Klima Blokları, F1 Çarşısı, Küçükçekmece / İstanbul

 

Hayata Destek Derneği hakkında: 

Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bağımsız bir insani yardım derneğidir. Uluslararası insani yardımın temel ilkelerini benimseyen Hayata Destek;  insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik prensipleri çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevresi bölgelerde sürdürmektedir. Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere koruma ve destek amaçlı  sınır iller ve İstanbul’da geniş kapsamlı insani yardım operasyonları yürütülmektedir. Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır. Kurucuları arasında yer aldığı Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) çatısı altındaysa STK’lar arası iletişimi güçlendirici faaliyetlerde bulunmaktadır.

 

Bilgi İçin:

Hayata Destek İletişim ve Kaynak Geliştirme Departmanı

Aslı Arslan / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]

Çiğdem Usta / Tel: +90 216 3362262 / Email: [email protected]

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left