Hayata Destek Derneği, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında bir farkındalık kampanyası yürütmeye başladı. Kampanya kapsamında #3MaymunuOynama çağrısında bulunuluyor.

Hayata Destek Derneği Çocuk Koruma Programı kapsamında yürütülen “Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil” kampanyası, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü özelinde kamuoyuna konuya duyarlı olma çağrısı yapıyor. Kampanyanın sosyal medya hesapları üzerinden yapılan çağrılarda gittikçe büyüyen bir problem olarak çocuk işçiliği sorununun üzerine gidilmesi hedefleniyor.

Türkiye’de ağır ve tehlikeli işlerde çalışan 1 milyondan fazla çocuk var. Bu çocuklar haftanın 6 günü ya da tamamında, yani tatilsiz ve günde 8 ila 12 saat arasında çalışıyor. Bu çocukların en az 400 bini ise her yıl ilkbahar döneminde okulunu yarıda bırakıp ailesiyle beraber mevsimlik tarım göçüne katılıyor. Çocuk işçiliği sorunu, Türkiye’de mülteci çocukların da bu profile dahil olmasıyla günden güne daha da büyüyor. UNICEF verilerine göre, Türkiye’de yaşayan okul çağındaki 850 bin Suriyeli çocuğun sadece 325 bini okula kayıtlı. Okula gitmeyen mülteci çocukların her biri çocuk işçiliği döngüsünün potansiyel bir parçası konumunda.

Çocukların işçi olarak çalıştırılması en basit anlamıyla, çocukluklarının çalınması demek. Bunun da ötesinde, çalışan çocuklar psikolojik ve fiziksel olarak ciddi tehditler altında. Sadece kayıt altına alınan veriler, Türkiye’de son iki yılda 87 çocuğun iş yerinde hayatını kaybettiğine işaret ediyor.
Hayata Destek Derneği’nin 12 Haziran kampanyasında bu karanlık tablonun değişebilmesi için sorumluluk alınması talebiyle #3MaymunuOynama ve #BuİşÇocukOyuncağıDeğil hashtagleri ile konunun muhataplarına ve genel kamuoyuna sesleniliyor. Ayrıca resmi veriler ve saha araştırmalarının sonuçları ortaya konarak, çocuk işçiliği sorununun Türkiye’de resmi çizilerek kamuoyu farkındalığının artırılması amaçlanıyor.

Çocuk işçiliğiyle mücadele gerçekte ne olduğunu bilmekle başlar, çünkü bilirseniz görmezden gelemezsiniz.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left