13 Kasım’da mevsimlik tarımda çalışan çocuklar için koşmaya hazırlanan Hayata Destek ekibi, “bu iş çocuk oyuncağı değil” diyen herkesi desteğe çağırıyor.

Hayata Destek Derneği ve gönüllüleri, 38. Vodafone İstanbul Maratonu’nda bu defa mevsimlik tarım işçisi çocuklar için iyilik peşinde koşmaya hazırlanıyor. Adım Adım inisiyatifi çatısı altında yürütülen kampanyaya bağışlar hafta başı itibariyle açıldı.

Hayata Destek flamasıyla parkura çıkacak yardımsever koşucular, mevsimlik tarım döngüsü içinde çocukluklarını yitiren çocuk işçilerin hayatına dokunabilmek için koşacak. Koşucular tarlaların çocuk işçileri için adımlarını atarken; çocuklar tarlalarda değil okulda, oyun parklarında olmalı diyen herkesi de kendilerine destek olmaya çağırıyor.

Her koşucu ipk.adimadim.org adresi üzerinden oluşturduğu kampanya profiliyle, maraton koşusundaki hedefini duyuruyor. Kendi sosyal mecraları üzerinden “Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil” diyerek yürüttükleri kampanyalarla koşucular destek çağrılarını yaygınlaştırıyor. Yardımsever koşucular, kampanya boyunca topladığı desteği ise İPK (İyilik Peşinde Koş Platformu) üzerinden şeffaf biçimde takip edebiliyor.

Kampanyalar süresince toplanan destekle, Hayata Destek Çocuk Koruma ekibinin faaliyet yürüttüğü mevsimlik tarım sahalarındaki en az 200 çocuğa yardım ulaştırılması hedefleniyor.

Toplanan desteğin her 250 TL’si ile mevsimlik tarım göçüne katılan bir çocuğun, barınma alanı olan çadırda ihtiyaç duyduğu hijyen malzemeleri, onu okula yönlendirecek ve okullu olmasını destekleyecek kırtasiye ürünleri ve gelişimini destekleyecek eğitici materyaller temin edilecek.

 

Hayata Destek Derneği Hakkında:

Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak için insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik prensipleri çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevre bölgelerde sürdüren bir insani yardım derneğidir. Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere destek olmak için sınır iller ve İstanbul’da çalışmalar yürütmektedir.Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır.

 

Adım Adım Hakkında:

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır. 2016 itibariyle, ipk.adimadim.org'un da yarattığı ivmeyle 13 bin gönüllü koşucusu ve 111 bin bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STK’lara aktarılan kaynak 14.5 milyon TL’ye ulaşmıştır.

 

http://www.adimadim.org/

http://ipk.adimadim.org/

 

Bilgi İçin:

Hayata Destek İletişim ve Kaynak Geliştirme Departmanı

Aslı Arslan / Tel: +90 216 336 22 62 /  Cep: 0549 769 70 25/ Email: [email protected]

Tuçe Girit / Tel: +90 216 3362262 / Cep: 0553 546 92 23 / Email: [email protected]

Çiğdem Usta / Tel: +90 216 3362262 / Cep: 0549 769 70 55/ Email: [email protected]

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left