Hayata Destek Derneği’nin yardım çalışmaları kapsamında temas ettiği Suriyeli ve Iraklı ailelerin fotoğraflarından oluşan ‘GeçErken’ fotoğraf sergisi, ikinci durağı Gaziantep’te ziyaretçilere kapılarını aralıyor.

Hayata Destek Derneği, ‘GeçErken’ fotoğraf sergisi ile savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli ve Iraklı ailelerin hikayelerini anlatıyor.

Fotoğrafçılar Kerem Yücel ve Natalia Sancha, anlatıcı Serdar Korucu, dernek çalışmaları kapsamında Diyarbakır ve Batman’da ziyaret edilen mülteci ailelerden hikayelerini dinledi ve yeni yaşamlarını fotoğrafladı. Suriye Krizi’nde 5 yıl geride kalırken, sanatçıların objektifi savaşın yerinden ettiği yaşamları gözler önüne seriyor ve “birçok şeye geç kalınsa da vazgeçmek için her tarih erken” mesajı veriyor.

Fotoğraflar, henüz zaman varken ve erkenken, savaştan başka seçenek tanınmamış bu insanlar yaşamlarımızdan geçerken, elimizden onları izlemekten fazlasının da gelebileceğini hatırlatıyor. Sergi, kendilerine sunulan tek seçenek evlerini terk etmek olan bu ailelerin, onların bu topraklardan sadece geçerken değil, burada bizimle yaşarken yazılmış hikayelerini sunuyor.

Aralık ayında İstanbul’daki Caddebostan Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayan sergi, bu defa Gaziantep’te kapılarını aralıyor. ‘GeçErken’ sergisi, 9-16 Mart tarihleri arasında Zeugma Mozaik Müzesi’nde, Mithat Paşa Mahallesi, Sani Konukoğlu Bulvarı, Şehitkamil/Gaziantep adresinde görülebilir.

* Sergiye konu olan fotoğraf ve hikayeler, Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi (ECHO) fonu ve Alman yardım kuruluşu Diakonie Katastrophenhilfe’nin desteği ile Hayata Destek Derneği tarafından yürütülen, mültecilere yönelik insani yardım çalışmalarından derlenmiştir.

Hayata Destek Derneği hakkında: 

Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir insani yardım derneğidir. Uluslararası insani yardımın temel ilkelerini benimseyen Hayata Destek;  insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevresi bölgelerde sürdürmektedir. Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere destek olmak için sınır iller ve İstanbul’da geniş kapsamlı insani yardım operasyonları yürütülmektedir. Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır.

Diakonie Katastrophenhilfe hakkında: 

Diakonie Katastrophenhilfe (DKH), merkezi Berlin’de olan, Almanya’daki en büyük refah kuruluşlarından Alman Protestan Kilisesi’nin Sosyal Hizmetler Kurumu; Evangelisches Werk für Diakonie und Entwicklung e.V.’nin bir parçasıdır.  DKH tüm dünyaya insani yardım sağlar. Doğal afetlere, savaş ve yerinden edilmelerin kurbanı olmuş ve içinde bulundukları kriz durumlarıyla kendi kendilerine başa çıkamayan insanları destekler. Dünya çapında, rengine, dinine ve milliyetine bakmadan yardıma ihtiyaç duyan insanlara yardım etme çabasıdır. DKH en iyi sonucu alabilmek için yerel ortaklarla iş birliği içinde çalışır. DKH aynı zamanda kiliselerin ve insani yardım alanında çalışan kuruluşların küresel birliği olan ACT (Action by Churches Together) üyesidir. 

Avrupa İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi Hakkında:

Avrupa Komisyonu  dünyada insani yardım alanında önde gelen fon sağlayıcılarından biridir. Avrupa Birliği  ve üye ülkeler Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ve komşu ülkelerdeki ev sahibi ve sığınmacı topluluklara acil yardım ve iyileştirme alanında 4.4 milyar Euro’dan fazla kaynak sağlamıştır.

  

Bilgi İçin:

Hayata Destek İletişim ve Kaynak Geliştirme Departmanı

Aslı Arslan / Tel: +90 216 336 22 62 /  Cep: 0532 3051818 / Email: [email protected]

Çiğdem Usta / Tel: +90 216 3362262 / Cep: 0554 3258612 / Email: [email protected]

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left