Hayata Destek Derneği, 23-24 Mayıs’ta düzenlenecek olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nde insani yardım alanındaki ihtiyaçları tanımlamak ve etkili cevaplar üretebilmek için “hep birlikte herkes için” kampanyasını başlattı.

İnsanlık bugün farklı coğrafyalarda, farklı yoğunluklarda, farklılaşan krizlerle karşı karşıya. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan, kriz mağduru ve yardıma ihtiyaç duyuyor. Var olan yapılar ve aktörler ise bu krizlerle mücadelede yetersiz. Yeni bir mücadele yöntemi için “insani yardım” alanında yeni bir akıl, yeni bir yüz, yeni bir söze ihtiyaç var.
Söz konusu “yeniyi” keşfetmek için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un çağrısıyla insani yardım alanının paydaşları, 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da biraraya geliyor. İlk defa toplanacak olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nde “afetlerden etkilenmiş insanlara daha hızlı nasıl ulaşılır, daha etkili bir insani yardım nasıl sağlanır, afet risk ve zararları nasıl azaltılır” sorularına cevap aranması hedefleniyor.
Hayata Destek Derneği olarak bu süreçte, insani yardım faaliyeti hangi reformları gerektiriyor, insani yardım zemininde farklı paydaşlar nasıl daha iyi ve etkili çalışabilir sorularını gündemimize aldık.
Yürütülen tartışmalar, küresel düzeyde süregiden tartışmalarla paralellik taşıyor. İnsani yardım sistemi bugün fazlaca merkezi ve tepeden inmeci. Bu nedenle de çalışmalar, ihtiyaçları gidermekte yeterli olamıyor.
İnsani yardım alanında uzun süredir faaliyet gösteren yerel bir sivil toplum kuruluşu olarak Hayata Destek Derneği, Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nde önemli bir ihtiyacın altını çizmeye hazırlanıyor: insani yardımın yerelleşmesi ihtiyacı. Bu ihtiyacın giderilmesine katkı sağlamak, insani yardım alanının tüm bileşenlerine seslerini duyurabilecekleri bir platform sunmak için, İdema Kalkınma Haber katkılarıyla Hayata Destek Derneği yeni bir kampanya başlattı. “Hep Birlikte Herkes İçin” kampanyası kapsamında hazırlanan internet sitesi (http://ihtiyacharitasi.org/hep-birlikte-herkes-icin) üzerinden insani yardım alanında etkin olmak isteyen herkese, “kendini tanıt, yüzünü göster, sözünü söyle” çağrısı yapılıyor.
Hayata Destek Derneği hakkında:
Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir insani yardım derneğidir. İnsani yardımın temel ilkelerini benimseyen Hayata Destek; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevresi bölgelerde sürdürmektedir. Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere destek olmak için sınır iller ve İstanbul’da geniş kapsamlı insani yardım operasyonları yürütülmektedir. Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır.
IDEMA hakkında:
IDEMA 2001 yılından beri Türkiye’de ve dünyanın çeşitli noktalarında sosyo-ekonomik kalkınma alanında projeler geliştiren, uygulayan ve yeni fikirleri hayata geçiren, sosyal girişimci dört ortak tarafından kurulmuş özel bir girişimdir. IDEMA, ortakların yanı sıra ulusal ve uluslararası düzeyde önemli projeler yönetmiş, alanında uzman, geniş bir danışman ekibi ile çözümlerini geliştirmektedir. IDEMA’nın ana amacı sosyal, ekonomik, çevresel ve kültürel kalkınmaya katkıda bulunmaktır. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Yatırım Kuruluşları, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, yerli ve yabancı ticaret odaları ve çeşitli kamu kurumları ile ortaklıklar gerçekleştirilerek projeler geliştirilmektedir. IDEMA danışmanlarının hazırlamış oldukları analizler ve raporlar doğrultusunda paydaşların sosyal yatırımlar konusunda bilinçli kararlar almalarına katkı sağlanmaktadır. Toplumsal fayda ve yenilikçi yaklaşımlar, IDEMA projelerinin ve hizmetlerinin merkezinde bulunmaktadır.
Bilgi İçin: Hayata Destek İletişim ve Kaynak Geliştirme Departmanı

Aslı Arslan / Tel: +90 216 3362262 / Emal: [email protected]

Tuçe Girit / Tel: +90 216 3362262 / Email: [email protected]

Çiğdem Usta / Tel: +90 216 3362262 / Email: [email protected]

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left