38. Vodafone İstanbul Maratonu’nda Hayata Destek Derneği, mevsimlik gezici tarımda çalışan çocukların hayatına destek olmak için koşacak.

Hayata Destek Derneği ve gönüllüleri, kollektif yardımseverlik koşusu konseptini Türkiye’ye taşıyan Adım Adım ile birlikte 13 Kasım 2016’da düzenlenecek olan İstanbul Maratonu’na katılıyor. “Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil” sloganıyla parkura çıkacak yardımsever koşucuların hedefi bu defa, çocuklukları göç yolları ve tarlalarda gölgelenen mevsimlik tarım işçisi çocukların hayatlarına destek olmak.

Mevsimlik gezici tarım, çocuk işçiliğinin en görünmez, en ağır biçimlerinden biri. Türkiye’de mevsimlik gezici tarımda çalışan 400 binden fazla çocuk var. Bu sayı, Suriyeli çocukların da eklenmesiyle günden güne artıyor.

Tarladan tarlaya uzanan göç yolları çocukların eğitimini sekteye uğratıyor. Tarlalarda haftanın altı hatta yedi günü, günde 12 saate varan mesailerle çalışmaları ise çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerinde, telafi edilemez hasarlar bırakıyor.

2012 yılından bu yana mevsimlik gezici tarımda çocuk işçiliği ile mücadelede “Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil” diyerek kampanya yürüten Hayata Destek Derneği, bu çocukların en temelde “çocuk olma” hakkını korumak, hayatlarına destek olmak için 38. Vodafone İstanbul Maratonu’nda yardımsever herkesi birlikte koşmaya çağırıyor.

İstanbul Maratonu’na kaydolup Hayata Destek ile yardımseverlik koşusuna katılarak  mevsimlik tarım işçisi çocukların hayatlarına destek çağrısı yapan koşucular, ipk.adimadim.org adresi üzerinden oluşturdukları profillerde, adlarına yapılan bağışları takip edebilecek.

Kampanya kapsamında toplanan desteğin her 250 TL’si ile mevsimlik tarım göçüne katılan bir çocuğun, barınma alanı olan çadırda ihtiyaç duyduğu hijyen malzemeleri, onu okula yönlendirecek ve okullu olmasını destekleyecek kırtasiye ürünleri ve gelişimini destekleyecek eğitici materyaller temin edilecek.

Hayata Destek Derneği Hakkında:

Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak için insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik prensipleri çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevre bölgelerde sürdüren bir insani yardım derneğidir. Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere destek olmak için sınır iller ve İstanbul’da çalışmalar yürütmektedir.Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır.

 

Adım Adım Hakkında:

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır. 2015 itibariyle, ipk.adimadim.org'un da yarattığı ivmeyle 13 bin gönüllü koşucusu ve 110 bin bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STK’lara aktarılan kaynak 14.5 milyon TL’ye ulaşmıştır.

 

http://www.adimadim.org/

http://ipk.adimadim.org/

 

Bilgi İçin:

Hayata Destek İletişim ve Kaynak Geliştirme Departmanı

Aslı Arslan / Tel: +90 216 336 22 62 /  Cep: 0532 3051818 / Email: [email protected]

Tuçe Girit / Tel: +90 216 3362262 / Cep: 0553 5469223 / Email: [email protected]

Çiğdem Usta / Tel: +90 216 3362262 / Cep: 0545 3251055 / Email: [email protected]

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left