“Masallar çocuklara ejderhaların varlığını öğretmez. Çocuklar bunu zaten bilir. Masalların esas öğrettiği, ejderhaların yok edilebildiğidir.”

 Gilbert Keith Chesterton

‘Kardeş Masallar Projesi’nin Hatay Narlıca Hayata Destek Evi’nde kurulacak Masal Sahnesi’nde tema “Mutlu Anne-Mutlu Çocuk”

Kardeş Masallar Projesi, yaklaşık iki yıl sonra yeniden Hayata Destek’in ev sahipliğiyle Hatay’da.  Üç gün süren masal atölyelerinde Türkiyeli ve Suriyeli çocuklar, Türkçe ve Arapça anlatılan masallara kulak verdi. Masalın büyülü dünyasında gerçek hayatın travmalarından arındı, birlikte masallar kurgulayarak aynı dilin sözcükleri oldu. Atölyelerin tek konuğu çocuklar değildi. Anneler de dinleyerek büyüdükleri kendi masallarına yenilerini ekledi.

Projenin yaratıcısı, oyuncu ve yönetmen Deniz Soruklu Evren, “Hikâyeler mümkün olan tek büyüdür. Çünkü çektiğimiz acıyı hikâye olarak görmeye başladığımız an, ondan bir anlamda kurtuluruz” diyor. Evren, Şanlıurfa’dan sonra, senenin son atölyesini Hatay’da küçük yaşta savaş ve şiddetin türlü biçimlerine maruz kalmış çocuklara ve o çocuklara kol kanat germe çabasındaki mülteci annelere seslenerek tamamlıyor.

Narlıca Hayata Destek Evi’nde, Kardeş Masallar’ın kapanış etkinliği olan Masal Sahnesi yarın kuruluyor. Deniz Soruklu Evren yönetiminde yürütülecek etkinlikte sahne bu defa anne ve çocukların. “Mutlu Anne-Mutlu Çocuk” başlıklı etkinlikte, mülteci anneler dizlerine dinleyicileri olan Suriyeli ve Türkiyeli çocukların başlarını koyarak masallarını anlatacak. Çocuklarsa hayal dünyalarını annelerinin de dâhil olduğu dinleyicilerle masal anlatarak paylaşacak.

Narlıca Hayata Destek Evi, Kardeş Masallar Projesi benzeri etkinliklere de yer vererek Suriyeliler ile ev sahibi toplum arasında sosyal uyuma katkı sağlama hedefiyle 2014’ten bu yana Hatay’da faaliyet gösteriyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından fonlanan toplum merkezinde psiko-sosyal destek, bilinçlendirme ve bilgilendirme, beceri geliştirme, vaka yönetimi çalışmaları sürdürülüyor.

Hayata Destek Derneği hakkında: 

Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bağımsız bir insani yardım derneğidir. Uluslararası insani yardımın temel ilkelerini benimseyen Hayata Destek;  insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik prensipleri çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevresi bölgelerde sürdürmektedir.Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere koruma ve destek amaçlı  sınır iller ve İstanbul’da geniş kapsamlı insani yardım operasyonları yürütülmektedir. Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır. Kurucuları arasında yer aldığı Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) çatısı altındaysa STK’lar arası iletişimi güçlendirici faaliyetlerde bulunmaktadır.

 

Bilgi İçin:

Çiğdem Usta / Tel: +90 549 769 70 55 / Email: [email protected]

 

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left