Basın ve Kamuoyunun Dikkatine;
Hayata Destek Derneği olarak, Şanlıurfa’da Suruç-Birecik yolunda bugün sabah saatlerinde meydana gelen “kaza”da hayatını kaybeden, mevsimlik tarım işçisi Suriyeli mülteciler için taziyelerimizi bildirmek isteriz.
Bu kayıp vesilesiyle bir kez daha vurgulanmalı ki mevsimlik tarım işçiliği, Türkiye’de en güvencesiz emek sektörlerinden biri. Mevsimlik tarım işçileri, iş kanunu kapsamına dahi alınmayan ülkenin en sağlıksız, güvenlikten yoksun, insani olmayan yaşam koşullarında, en düşük ücretlerle çalışan işçi grubu. Suriyeli mültecilerin bu döngüye dâhil olmasıyla bugün, çalışmaya mecbur bırakılmış çocukları da içeren geniş bir kesim, zorlu şartlara göğüs gererek tarlalarda işbaşı yapıyor, mevsimlik tarım işçiliği ile hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Tarım işçilerinin ulaşımı yıllardır hayatları hiçe sayılarak ulaşım amaçlı olmayan traktör, kamyonet, vb vasıtalarla sağlanıyor. Her yıl yüze yakın tarım işçisi yollarda bu ulaşım koşulları nedeniyle hayatını kaybediyor ya da sakat kalıyor.

Mevsimlik tarım işçiliğinde de can kayıplarının çoğu, son olayda olduğu gibi, işçilerin can güvenliklerinin hiçe sayıldığı uygunsuz koşullarda taşınması sırasında yaşanan trafik kazalarında meydana geliyor. Ancak bu kazaların “beklenmedik” olduğunu söylemek maalesef mümkün değil.

Her yıl hasat zamanı onlarca insanın göç yollarında yaşadıkları kazaların ve can kayıplarının önüne geçilmesi için acilen konunun muhatapları tarafından gündeme alınması ve mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini bir kez daha önemle belirtmek istiyoruz.

Saygılarımızla,
Hayata Destek Derneği

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left