“Belki şehre bir film gelir
Bir güzel orman olur yazılarda
İklim değişir, Akdeniz olur, gülümse”
Kemal Burkay

Sinemasal Açık Hava Sinema Festivali’nin kapanış etkinlikleri, Hayata Destek işbirliğinde 21 - 23 Ekim tarihlerinde Hatay’da düzenleniyor.

Dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukları sinema başta olmak üzere sanatın farklı renkleri ile buluşturan Sinemasal Açık Hava Sinema Festivali, Akdeniz turnesini Hatay’da Hayata Destek ile işbirliği içinde düzenlenecek etkinliklerle tamamlıyor.

Sinemasal Kültür Sanat Derneği tarafından organize edilen festival, dördüncü yılında #gülümse temasıyla Akdeniz’deki çocuklara ulaşmak için 3 Ekim’de yola çıktı. Antalya,
Karaman, Mersin, Adana ve Osmaniye illerini gezen festival, her durağında açık hava film gösterimlerinin yanı sıra gezi, yarışma, yüz boyama, resim ve kukla atölyeleri gibi farklı etkinliklerle çocuklara unutulmaz bir serüven yaşattı.

Projenin yaratıcısı Sinemasal Kültür Sanat Derneği, organizasyonda yalnız değil. Etkinlikler, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Beymen Club, Dimes, Ajans Press, Türk Eğitim Derneği ve Ay Yapım gibi kurumların yanı sıra basketbolcu Sinan Güler, oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ ve Gupse Özay gibi destekçilere sahip. Festivalin kapanış etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan Hatay’daysa başlıca partner Hayata Destek Derneği.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) finansmanıyla Hayata Destek Derneği tarafından desteklenen Sinemasal Hatay etkinlikleri bugün başlıyor. Renkli içeriğiyle
festival programında üç gün boyunca Türkiyeli ve Suriyeli çocuklara hitap edilecek.

Festivalin ilk günü Defne Belediyesi’nin katkılarıyla Sümerler Açıkhava Amfi Tiyatrosu’nda gerçekleşecek. Narlıca Hayata Destek Evi’nden çocukların da katılacağı gösterimde Suriyeli ve Türkiyeli 1.500 çocuk, hatıra sinema bileti, meyve suyu ve patlamış mısır ikramlarıyla “Buz Devri 5” filmini izleyecek. İkinci gün düzenlenecek Antakya kültür gezisinin ardından Hatay’da sanatsal faaliyetlere katkı sağlayacak fikirlerin paylaşılacağı sanat atölyelerinde ilgili paydaşlar bir araya gelecek. Düzenlenecek sosyal zirvede kültür ve sanatın sosyoekonomik büyüme üzerine etkisi tartışılacak ve gelecek yıllar adına Hatay’ın Sinemasal’ı konuşulacak. Üçüncü ve son gün ise 60 kişilik gönüllü festival ekibi ‘’Sinema Artık Köylerde!’’ diyerek Hayata Destek Derneği’nin çalışma sahalarından biri olan Madenboyu köyüne gidecek. Çocuklar gün
boyu, farklı etkinliklerle festivalin tadını çıkaracak. Hayata Destek’in temas ettiği çocuk işçilerin de katılacağı etkinlikler akşam “Küçük Prens” filminin gösterimi ile noktalanacak.

Etkinliklerde Türkçe’nin yanında Suriyeli çocuklar ile iletişimin sağlanabilmesi adına Arapça bilen saha gönüllüleri de yer alacak. “Bu sene barış ve uyum içinde dünyayı daha güzel bir yer yapıyor muyuz?” sorusuyla yola çıkan Sinemasal Festivali 2017 yılında da İç Anadolu etabıyla masalsı serüvenine devam edecek.
Sinemasal Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=9mD1xNbdBAg 
Festival Hakkında Detaylı Bilgi İçin: www.sinemasal.org
https://www.facebook.com/sinemasalorg
Bilgi İçin:
Aslı Arslan / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]
Çiğdem Usta / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]
Ceyla Altındiş / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left