Şanlıurfa’daki Viranşehir Hayata Destek Evi’nde, ‘Kardeş Masallar Projesi’ 24 Mart’ta uçurtmalar eşliğinde, bu defa mevsimlik tarımda çalışan çocuklarla beraber masal sahnesini kuracak

Hayata Destek Derneği’nin dört farklı şehirde, toplum merkezlerinde Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara bir arada hitap eden ‘Kardeş Masallar Projesi’ bu defa Viranşehir’deki toplum merkezinde mevsimlik tarım işçisi çocuklara seslendi.

Deniz Soruklu Evren yürütücülüğündeki atölyeler, ‘Tohum Masalları’ ile 14 Mart’ta başladı. İki haftalık atölye programı, yalnızca bir anlatı dizgisinden ibaret değil; çocukların bedenlerini ve hayal dünyalarını canlandıracak çeşitli egzersizleri, bunun yanı sıra anne-çocuk oturumlarını ve kadınlara özel, onların kendilerini ifade etme fırsatına eriştiği özel çalışmaları içeriyor.

Viranşehir, Türkiye’de hasat döneminde mevsimlik tarım göçüne çıkan aile sayısının en yüksek olduğu bölgelerden biri. Nisan-Mayıs ayları itibariyle aileler evlerini kapatarak göç yoluna çıkmaya başlıyor. Elbette ailelerle beraber çocuklar da… Yaklaşık sekiz ay bölgeden bölgeye; karpuzdan pamuğa, biberden fındığa uzanan göç döngüsü, bu çocukların hem eğitimden uzak kalmalarına hem de tarlada iş gücü olarak kullanılmalarına yol açıyor. Viranşehir Hayata Destek Evinde işte bu döngünün parçası haline gelmiş çocuklar, Kardeş Masallar atölyelerinde masalların şifalı diliyle ‘çocuk olma’ özgürlüğüne kavuşuyor. Dinledikleri masalların açtığı yolda kendi masallarını kurguluyorlar, masal diyarlarındaki dileklerini dile getiriyor. Ayrıca psiko-sosyal destek içerikli oyunlara katılarak kendilerini ifadenin farklı yollarını öğreniyor.

24 Mart Cuma günü, saat 15:00’te düzenlenecek olan Kardeş Masallar kapanış etkinliğinde ise Viranşehir Hayata Destek Evi’nde masal sahnesi kurulacak. Çocuklar, hayallerini, korkularını, mutluluklarını, kaygılarını içeren kendi kurguladıkları masalları anlatacak.  Ayrıca çocuklar, Mardin Müzesi’nin desteğiyle düzenlenen uçurtma yapımı atölyesine katılacak ve masallarında dile getirdikleri duygu ve dileklerini kendi tasarladıkları uçurtmalarına yansıtacak.

Hayata Destek Derneği, ‘Uçurtmamda Masallar’ Masal Sahnesi etkinliğine Viranşehir’in tüm çocuklarını de davet ediyor.

Hayata Destek Derneği hakkında: 

Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bağımsız bir insani yardım derneğidir. Uluslararası insani yardımın temel ilkelerini benimseyen Hayata Destek;  insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik prensipleri çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevresi bölgelerde sürdürmektedir.Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere koruma ve destek amaçlı  sınır iller ve İstanbul’da geniş kapsamlı insani yardım operasyonları yürütülmektedir. Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır. Kurucuları arasında yer aldığı Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) çatısı altındaysa STK’lar arası iletişimi güçlendirici faaliyetlerde bulunmaktadır.

 

Bilgi İçin:

Aslı Arslan / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]

Çiğdem Usta / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]

Ceyla Altındiş / Tel: +90 216 336 22 62 / Email: [email protected]

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left