Hayata Destek Derneği, Çocuk Koruma Programı kapsamında mevsimlik gezici tarımda çalışan çocuklara yönelik çalışmalarını yeni dönemde Şanlıurfa Viranşehir’deki yeni toplum merkezinde sürdürecek

Hayata Destek, 16 Aralık’ta Şanlıurfa’da, çocuk koruma özelinde faaliyet yürütecek Viranşehir Hayata Destek Evi’nin kapılarını aralamaya hazırlanıyor. Ekipler mevsimlik gezici tarım sahalarının ardından şimdi Türkiye’de tarım göçünün en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Viranşehir’de çalışan çocuklara yönelik faaliyetlerine ve vaka takibi çalışmalarına yeni toplum merkezi çatısı altında devam edecek.

185 bin nüfusu ile Viranşehir geçici göç veren ilçelerin başında geliyor. Viranşehir Alt Bölge Kırsal Kalkınma Raporuna göre; gezici mevsimlik iş dönemlerinde ilçede nüfus büyük oranda azalıyor. Göç döneminde gözlenen en önemli olgulardan biri ise okula kayıtlı çocukların aileleriyle beraber yola çıkarak okuldan uzaklaşması. Eylül ayında eğitim dönemi başlamasına rağmen Viranşehir’de birçok çocuk, ancak ailelerinin mevsimlik işten döndüğü Aralık ayında okul sıralarında yerlerini alabiliyor. Nisan-Mayıs aylarında ise göç döngüsü yeniden başlıyor ve çocuklar bir kez daha okul yolunu değil, tarla yollarını adımlıyor.

Hayata Destek, 2012 yılından bu yana “Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil” diyerek mevsimlik tarımın göç döngüsündeki çocukların hayatına destek olmak için çalışma yürütüyor. Göç yolunda aileleri takip eden ekipler, çadır alanlarında çocuklara ‘çocuk olma’ fırsatı tanıyan, eğitici faaliyet alanları kuruyor. Psiko-sosyal destek içerikli bu çalışmaların yanı sıra ailelere yönelik de anne odaklı farkındalık seminerleri düzenliyor, kadının hem kendi hem de çocuğunun hakları konusunda bilgi edinmesine aracı oluyor.

Viranşehir Hayata Destek ekibi bir süredir bölgedeki okullarda çocuklarla ön çalışmalar yapıyor. Toplum merkezi çatısı altında program dahilinde yürütülecek çalışmalardaysa hedef; göç yollarında fiziksel, sosyal, ekonomik sömürüye maruz kalan çocuklara, yaşam becerileri kazandırmak,  spor ve sanat etkinlikleri ile sağlıklı gelişimlerine katkı yapmak, yanı sıra okula geç başlayan ve okul kapanmadan göç yoluna çıkan çocuklara müfredat eksikliklerini gidermelerinde etüt dersleri ile yardımcı olmak.

 

Viranşehir Hayata Destek Evi Açılış Etkinliği;

Tarih: 16 Aralık 2016, 13:00-16:00

Yer: Yeni Mahalle 756. Sok. No: 57-58 Viranşehir - Şanlıurfa

 

Hayata Destek Derneği hakkında: 

Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir insani yardım derneğidir. İnsani yardımın temel ilkelerini benimseyen Hayata Destek;  insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevresi bölgelerde sürdürmektedir. Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere destek olmak için sınır iller ve İstanbul’da geniş kapsamlı insani yardım operasyonları yürütülmektedir. Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır.

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left