Viranşehir Hayata Destek Evi ilk döneminin kapanışını Çocuk Şenliği ile yapıyor. Çocuklar göç yoluna çıkmadan önce, bütün bir günü gönüllerince eğlenerek geçirecekleri etkinlikte buluşuyor.

Hayata Destek Derneği’nin sene başından bu yana çocuk işçiliği ile mücadele kapsamında çalışmalarını yürüttüğü Şanlıurfa’daki Viranşehir Hayata Destek Evi kapılarını çocuklar için düzenlenecek bir şenlikle kapatıyor. Aileleriyle göç yollarına hazırlanan çocuklar, 27 Nisan Çarşamba günü renkli etkinliklerle biraraya geliyor.

Türkiye’de mevsimlik tarım göçünün öne çıkan başlangıç noktalarından biri Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi. Viranşehir’de Nisan ayının ortalarından itibaren göç başlıyor. Aileler yaklaşık 8 ay süren yolculukta pamuktan fındığa, kayısıdan kiraza doğru göç ediyor. Çocuklar da bu göç yollarında günde 11 saate varan mesailerle iş gücü olarak ailelerin yanında yer alıyor.

Hayata Destek Derneği, 2015 yılından bu yana bölgede yürüttüğü çalışmalarda bu göç döngüsünün içindeki çocuklara ve ailelerine ulaşmayı, çocuk işçiliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Şubat ayında faaliyete geçen Viranşehir Hayata Destek Evi’nde yerinden takip yapılarak devam eden çalışmalara göçün başlaması nedeniyle ara veriliyor. Hayata Destek ekipleri içinse Viranşehir’de temas edilen ailelerin izinde, mevsimlik tarım göçünün takip edileceği yeni bir dönem başlıyor.

Viranşehir’deki toplum merkezi ara döneme girerken, üç aylık ilk dönem çalışmalarına katılan ve bugün göç yoluna hazırlanan çocukları gün boyu sürecek festival programıyla ağırlamaya hazırlanıyor. Hayata Destek Derneği, gün boyu müziğin susmayacağı, çocukların yardımlaşarak ve eğlenerek oyunlar oynayacağı Çocuk Şenliği’nde herkesi hayata destek olmaya davet ediyor.
Çocuk Şenliği (Viranşehir Toplum Merkezi Kapanış Etkinliği)

Tarih: 27 Nisan Çarşamba
Saat: 13:00
Adres: Yenimahalle Akademi Caddesi No: 19 Zemin kat – Viranşehir (Altınadımlar Rehabilitasyon Merkezi altı)

Program
13:00 Viranşehir Toplum Merkezi Çalışmaları Aktarımı (Fikir Alışverişi- Gelecek Planı)
13.30 Canlı Müzik (Çocuk Korosu, Çocuk Dansları, Halay)
14:45 İkramlar
15:00 Dilek Balonları
15:30 Çocuk Oyunları Bahçe Etkinlikleri ( Yüz Boyama, Halat Çekme, Çuval Yarışı, Yakar Top)
16:30 Kapanış
Hayata Destek Derneği hakkında:
Hayata Destek, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenmiş toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir insani yardım derneğidir. İnsani yardımın temel ilkelerini benimseyen Hayata Destek; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hesap verebilirlik çerçevesinde faaliyetlerini Türkiye ve çevresi bölgelerde sürdürmektedir. Suriye Krizi’nin başlangıcından bu yana mültecilere destek olmak için sınır iller ve İstanbul’da geniş kapsamlı insani yardım operasyonları yürütülmektedir. Ayrıca çocuk koruma programı kapsamında çocuk işçiliği ile mücadelede sorumluluk aldığı projelerle etkin rol oynamaktadır.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left