6 Şubat Depremlerinin üzerinden geçen bir yılda, en temel ve acil ihtiyaçlar halen devam ediyor. Hayata Destek olarak, 7 Şubat’tan bu yana deprem bölgesindeyiz. Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya illeri başta olmak üzere deprem bölgesinde, afetten etkilenen kişilerin hayatına destek oluyoruz.

Özellikle kırsal bölgelerdeki geçici barınma alanlarında su ve hijyen ihtiyaçlarının sağlanması, barınma koşullarının iyileştirilmesi için çalışıyoruz; afetten etkilenen yetişkin ve çocuklara yaşadıkları travmayı atlatabilmeleri için psikolojik ve psikososyal destek veriyoruz. Geçim kaynaklarına erişmenin oldukça zor olduğu bölgede başta kadınlar olmak üzere dikiş atölyesi gibi üretim olanaklarıyla gelir getirici projeler hayata geçiriyor, mesleki eğitimler veriyor; istihdam olanakları yaratıyoruz. Yerel halkın projeler üreterek hayata geçirdiği iyileştirme çalışmalarına mikro hibe desteği veriyoruz. Yerelleşmeyi güçlendiriyor, bölgede çalışan sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği Türkiye Yerel STK İnsani Forumu’na (TİF) ev sahipliği yapıyoruz.

Bir yılın ardından hala, afet bölgesinde hayatın yeniden kurulması için yapacak çok iş var.

Biz, dayanışmanın iyileştirici gücüne inanmaya, hayata destek olmaya devam ediyoruz.

Adıyaman/Malatya Saha Koordinatörümüz Asuman Şahin, Kahramanmaraş Saha Koordinatörümüz Esin Demircioğlu ve Hatay Acil Durum Proje Yöneticimiz Esat Batu, depremin yıl dönümünde bölgedeki güncel duruma dikkat çekiyor.

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left