20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde, beraber yaşama kültürünün altını çiziyor ve herkesi #Geleceğinİşaretleri’ni doğru okumaya davet ediyoruz.

İnsanlık tarihinin başından bu yana varlığını sürdüren ‘göç’ kavramını bugün farklı çehreleriyle yaşıyor ve gözlemliyoruz. Sebebi değişkenlik gösterse de göç, beraberinde getirdiği zorluklar, bunun yanı sıra yarattığı etkileşim ve kültürel zenginliklerle kaçınılmaz şekilde dünyanın ve yaşadığımız coğrafyanın hafızasında yer ediyor. 2011 yılında Suriye’de savaşın patlak vermesiyle ülkemize başlayan göç, hafızamızdaki en taze tanıklığımız. İşte bu göçün özneleri de bugün ülkemizde yaşama tutunan ve sayıları 4 milyona ulaşan Suriyeli mülteciler. Türkiye ise dünyada en fazla sayıda mülteciyi ağırlayan ülke.

Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası alanda göç ve mültecilik üzerine farkındalığı artırma amacıyla ilan edilen 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde, Hayata Destek Derneği olarak konuya mercek tutmak için #Geleceğinİşaretleri serisine dikkat çekmek istiyoruz.

#Geleceğinİşaretleri serimizde, mültecilere ve dünyanın değişmez bir gerçeği olan göçe dair bugünden bilgilendirmeler, yanlış bilinenlere dair düzeltmeler ve geleceğe dair uyarılar taşıyan levhalarla karşılaşacaksınız. Çünkü olacaklar, neredeyse hâlihazırda olanlar kadar açık. Bugün yaşananlar, aslında yarın yaşanacakların açık göstergeleri ya da hiç değilse tohumları. Ve insanlık, tarihin başından bu yana ne ekerse onu biçiyor. Tam da bu yüzden bugünü iyi anlamak, #Geleceğinİşaretleri‘ni iyi okuyabilmek gerekiyor.

Hayata Destek olarak biz, bu insani krizi en başından beri siyaset-üstü bir anlayışla değerlendiriyor; mültecilerin temel hak ve ihtiyaçlarına erişebilmeleri için çalışıyoruz. Hasarsız bir geleceğin, ancak dostluk sinyalleri, acelesiz yol tarifleri, nazik öncelik verişler ve kör noktalara dair farkındalıkla, hatta soğuk ve yağışlı bir gecede gözümüzü kırpmadan verdiğimiz desteklerle, kısaca gösterdiğimiz yoldaş tutumla inşa edileceğini düşünüyoruz.

İnsanlık hareket ediyor, hepimiz yoldayız. #Geleceğinİşaretleri’ni hızla geçmeyin, onları takip edin ve okuyun. Çünkü #BeraberBirGelecek #HepimizeİyiGelecek.

#Geleceğinİşaretleri serisini içeren afişlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left