Bugün 25 Kasım*, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. 1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen bu günde, kadınlara yönelik şiddeti önleyici politikalar başta olmak üzere, şiddetle mücadele için tüm dünyadaki kadınlar seslerini yükseltiyor. 25 Kasım ayrıca, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde son bulacak 16 Günlük Aktivizm kampanyasının da başlangıcı.

Çoklu Krizler Çağında

Dünya COVID-19 salgınına karşı karantina ve kapanma önlemlerini geride bırakmış olsa da, bu önlemlerin etkisiyle artan toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerin etkileri hala sürüyor. Kadın ve kız çocuklarının ev işi yükü, bakım sorumluluğu artarak devam ediyor. Artık çoklu krizler çağındayız. İklim krizi, doğal afetler, derinleşen yoksulluk ve tüm diğer etmenler bir araya geldiğinde kadınlar ve kız çocukları en temel destek mekanizmalarına erişmek dâhil büyük engellerle karşılaşıyor. Bu da kadınların, çocukların, özellikle kız çocuklarının istismara daha açık hâle gelmesine, eğitim, barınma gibi temel haklara, destek mekanizmalarına erişememelerine neden oluyor.

Dünya Alarm Veriyor

Küresel sayılar endişe verici. Dünyada yaklaşık 736 milyon kadın, yani neredeyse her üç kadından biri, hayatları boyunca en az bir kez fiziksel ve/veya cinsel şiddete veya her ikisine birden maruz kalmış. Her beş kadın ve kız çocuğunun dördünden fazlası, yani %86’sı, şiddeti önleyici güçlü bir yasal korumanın olmadığı ülkelerde yaşıyor. Küresel ölçekte resmi kalkınma desteklerinin sadece %0,2’si toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesine yönelik. Ülkelerin sadece dörtte biri toplumsal cinsiyet eşitliği için bütçe tahsis ediyor**.

Depremin Etkileri

6 Şubat Depremlerinin üzerinden neredeyse 10 ay geçti, fakat hala en temel hizmetlere erişim bile büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Afet sırası ve sonrasında yaşananlar kadınları ve kız çocuklarını da riske açık hâle getiriyor. Yaşadığımız bu son deprem toplumsal cinsiyete dayalı bu eşitsizliklerin en somutlaştığı afetlerden biri oldu. Kalabalık çadır alanlarında yaşayan kadınlar cinsel şiddet riskine açık hâle geldi; hane içinde kadına yönelik şiddet arttı, kamu hizmetlerine erişimde engellerle karşılaşan kadınlar bazı durumlarda şiddet uygulayan faille yaşamaya mecbur kaldı.

Gücümüzün Farkındayız

Biz Hayata Destek olarak, kadınların temel hak ve hizmetlere erişmesi için koruma çalışmaları yürütüyor, şiddetten korunmak için hakları anlattığımız bilgilendirme oturumları düzenliyor, geçim kaynağı projelerimizle ile kadınların güçlenmesine destek oluyoruz. Afetler ve çoklu krizler çağında, krize acil müdahale programlarının toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme ve eşitsizliğe karşı mücadeledeki rolünü biliyoruz. 2023 yılında bu doğrultuda, yerel ve mülteci topluluklardan toplamda 3.937 kadına; afete hazırlık, kadının insan hakları, şiddetten korunmada haklar, cinsel sağlık ve üreme sağlığı gibi ana başlıklarda toplamda 346 bilgilendirme oturumu hizmeti sunduk. 667 kadına ise hukuk, sağlık, barınma, psikolojik destek alanlarında koruma desteği sunduk ve şiddetle mücadelede yanlarında olduk.

Birleşmiş Milletler’in bu seneki 25 Kasım sloganını benimsiyoruz: #BahaneYok (#NoExcuse). Çünkü kadına yönelik şiddetin bahanesi olamayacağı gibi, şiddeti önleyici politikalara, yasal düzenlemelere ve destek programlarına yatırım yapmamanın da bahanesi olamaz. Bu küresel sorunla mücadele için çalışmaya, kadınların gücünün farkında ve yan yana olmaya devam edeceğiz.


*1960 yılının 25 Kasım günü, Mirabel kardeşler olarak bilinen üç kız kardeş, Patria, Minerva ve Maria Teresa’nın Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele verirken vahşice öldürüldüğü gün olarak tarihe geçti. 1981 yılında Kolombiya’nın Bogoto şehrinde toplanan Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresi, Mirabel kardeşlerin anısını yaşatmak için her yıl 25 Kasım’da kadına yönelik şiddete karşı seslerini yükseltme kararı aldı. 1999’da ise Birleşmiş Milletler çatısı altında 25 Kasım, resmi olarak ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ ilan edildi.
**https://www.unwomen.org/en/news-stories/in-focus/2023/11/in-focus-16-days-of-activism-against-gender-based-violence
Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left