Müzik iyileştirir, müzik birleştirir. Müzikle Yeniden projesiyle de böyle oldu. Biri Türkiyeli biri Suriyeli iki genç kız, Aden ve Aya müzikle bir araya geldi. Hayata Destek Derneği 18 Aralık #DünyaGöçmenlerGünü’nde onlara kulak vermenizi bekliyor.

17 yaşındaki Türkiyeli Aden ile Suriyeli akranı Aya’nın çok belirgin bir ortak noktası var. Her ikisinin de en büyük tutkusu şarkı söylemek... Hayata Destek gönüllülerinden Aden, tasarladığı projeyle genç ve çocukların psikososyal etkinliklere erişimlerindeki fırsat eşitsizliğine karşı sesini yükseltiyor. Arkadaşı Aya ile birlikte seslendirdiği ‘Sil Baştan’ parçası eşliğinde, sahnede ya da değil, potansiyeline kavuşmuş daha fazla ‘şarkı söyleyen çocuk’ için herkesi Hayata Destek Derneği’ne bağış yapmaya çağırıyor.

Müziğin iyileştirici ve birleştirici gücüne inanan Aden, ‘Müzikle Yeniden’ adını verdiği projesiyle müzik sevgisini Küçükçekmece Hayata Destek Evi’ne gelen çocuklarla paylaşmak istedi. Hayata Destek gönüllüsü genç kızın tasarladığı projede, Küçükçekmece’de yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerin müzik sevdalısı çocukları, önce zevkli bir geziye çıktılar: Babajim İstanbul Müzik Stüdyosu’na konuk olup profesyonel müzik ekipmanlarını incelediler, müzisyen ve müzik yapımcısı Tarkan Gözübüyük ile birer ses kaydı yaptılar. Aynı gün sanatçı Şebnem Ferah’ın sahnesini konser öncesi ziyaret ederek hazırlıkların teknik detayları hakkında bilgi aldılar ve yine müzisyen Ozan Tügen eşliğinde sahne tozu yuttular. Ardından düzenlenen 3 günlük müzik atölyesinde ilgi ve bilgilerini paylaştılar. İşte bu süreçte tanışıp hızla kaynaşan Aden ve Aya’nın, Şebnem Ferah’ın ‘Sil Baştan’ isimli eserini seslendirerek ortaya çıkardıkları düeti yönetmen Charles Emir Richards görüntüledi: www.hayatadestek.org/muzikle-yeniden

Şimdi Aden ve Aya, sosyal zorluklarla mücadele eden çocuklara da fırsatlar yaratılması için herkesin desteğini bekliyor. Müzikle Yeniden projesi ile toplanan bağışlar, Aden ve Aya gibi çocuk ve gençleri potansiyelleriyle buluşturacak, psikososyal destek etkinliklerine dönüşerek onlara istedikleri kişiye dönüşmelerinde destek olacak. Projenin geliri, Hayata Destek’in farklı illerdeki sahalarında dezavantajlı çocukların sosyal tutumlarını güçlendirecek, beceriler kazanmalarını destekleyecek ve kişilik gelişimlerinde tamamlayıcı olacak bedensel, zihinsel ve kültürel etkinliklerin tasarlanarak hayata geçirilmesini mümkün kılacak.

Şimdi onlara kulak vermenin, müzikle yeniden yan yana hissetmenin zamanı... Ve tabii aynı zamanda da, hayallerinin peşinden gitmenin bütün çocukların hakkı olduğunu bağış yaparak savunmanın...

 

PROJE KÜNYESİ

MÜZİK

Vokal: Aden & Aya
Şarkı: Sil Baştan
Söz & Müzik: Şebnem Ferah
Müzik Prodüksiyon: Babajim İstanbul
Piyano: Ozan Tügen
Gitar: Chris Wimmer
Kayıt: Arın Baykurt
Miks & Mastering: Tarkan Gözübüyük

VİDEO

Yönetmen: Charles Emir Richards
Yapım Şirketi: DCC Film
Yapımcılar: Kübra Eke, Ömer Abra
Görüntü Yönetmeni: Kerem Kuzey Çetin
Kurgu: Atakan Avcı
Renk Düzenleme: Ediz Saran
Yapım Sorumlusu: Şevki Arat
Yapım Asistanı: Cihan Sarıboğa

‘MÜZİKLE YENİDEN’ PROJESİ

Proje Sahibi ve Yaratıcısı: Aden Tezölmez
Danışmanlık: ANAVANA Thinkers & Doers
Koordinasyon: Ceyla Altındiş
Uygulama: Hayata Destek Derneği

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left