Fotoğraf: Özge Sebzeci / Hayata Destek

Bugün 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) verilerine göre, dünyada 160 milyon çocuk, yani dünya çocuk nüfusunun 10’da biri çalışıyor. Bu çocukların neredeyse yarısı ise çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri olarak tanımladığımız ağır ve tehlikeli işlerde işbaşı yapıyor.

Türkiye’de ise TUİK verilerine göre 2023 yılında 15-17 yaş grubundaki çocukların işgücüne katılımı bir önceki yıla göre % 3.5 artarak %22.1’e ulaştı. Yaklaşık 2 milyon çocuğun sürekli veya geçici olarak, önemli bölümünün ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırıldığı tahmin ediliyor.

Deprem ve ağırlaşan ekonomik krizin yarattığı koşullar, çocukların başta eğitim olmak üzere temel haklarına erişimini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Mevsimlik tarımda ve diğer iş kollarında çalıştırılan çocuk sayısı maalesef gün geçtikçe artıyor.

Türkiye, mevsimlik tarımda, sokakta ve ağır-tehlikeli işlerde çocukların çalıştırılmasını tümüyle ortadan kaldırmayı taahhüt eden ülkeler arasında yer alıyor. Buna karşın, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin raporlarına göre, 11 yılda 631 çocuk işçi çalışırken hayatını kaybetti.

Çocuk işçiliği, çocuk için her türlü ihmal ve istismarın kapısını aralıyor. Çocukları yoksulluk döngüsüne hapsediyor, potansiyellerine ket vuruyor.

Hayata Destek olarak mevsimlik tarım alanları başta olmak üzere, çocukların okula devam edebilmesi, haklarına erişerek potansiyellerini açığa çıkarabilmeleri için çalışıyoruz.

Çocukları tarlaya değil okula yönlendirmeyi amaçlayan psikososyal destek etkinlikleri düzenliyor, akademik yetkinliklerini destekliyor, aileleri bilgilendiriyor, yaşam koşularını iyileştirmeye çalışıyoruz.

Bizler, çocuk işçiliğiyle mücadelenin ortak bir çabayla mümkün olabileceğine inanıyoruz. Çocukların güvende, eğitimli ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak hepimizin sorumluluğu.

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

Hayata Destek (@hayatadestek)'in paylaştığı bir gönderi

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

Hayata Destek (@hayatadestek)'in paylaştığı bir gönderi

HASAN’IN VE DELAL’İN BİR GÜNÜ

Bu 12 Haziran’da gelin 12 yaşındaki Hasan’ı ve Delal’i dinleyelim.

Hasan mevsimlik tarımda çalışan bir ailenin oğlu. Şanlıurfa’dan ailesiyle bahar aylarında yola çıkıyor ve yaklaşık 6 ayını mevsimlik tarım yolculuğunda geçiriyor. Her ilde farklı ürünler toplayan aile, ekim sonuna doğru memleketine geri dönüyor.

Delal de ailesiyle göç yolculuğuna Adana’da başlıyor.

Ailesinin çalıştığı ilde Hayata Destek ekipleriyle yolu kesişen Hasan, artık çocuk dostu alanımızda günlerini geçiriyor. Delal de ekiplerimiz sayesinde mevsimlik tarıma gelen ailesinin kaldığı ilde ilkokula başlamanın sevincini yaşıyor. En azından orada kaldığı süre boyunca eğitimi kesintiye uğramayacak.

Tüm çocukların çocukluklarını yaşayabildiği bir dünya için #BuİşÇocukOyuncağıDeğil diyoruz.

Çocukların tarlaya, tezgaha, atölyeye değil, okula gitmesi için siz de hayata destek olun: https://www.hayatadestek.org/bagis/

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left