12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde Şanlıurfa Hayata Destek İl Temsilciliği’nin, Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü “Çocuk İşçiliği ve Dilenciliği ile Mücadele Programı”nın tanıtım toplantısı düzenlendi. Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici, kamu yetkilileri ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı toplantıda, projenin detaylarının yanı sıra çocuk işçiliğinin zararları ve bu alanda atılması gereken adımlar dile getirildi.

Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici açılış konuşmasında “Özellikle sokaklarda çalışan ya da çalıştırılan, dilenen ya da dilendirilen çocuklara ulaşarak mağduriyetlerini gidermek, gerekli yönlendirmeleri yaparak bu çocukları topluma kazandırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Hayata Destek Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu ise konuşmasında çocuk işçiliği ile mücadelede kamu-sivil toplum işbirliğinin önemine vurgu yaptı ve “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’mızın 2018’i Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı ilan etmesi gibi umut verici gelişmeler bu yöndeki çalışmalarımıza güç katıyor” dedi.

UNICEF Türkiye’nin finansal desteği ve Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Hayata Destek Derneği’nin işbirliğinde Şanlıurfa’nın üç ilçesini kapsayarak başlatılan “Çocuk İşçiliği ve Dilenciliği ile Mücadele Programı”nda sokakta ve diğer sektörlerde çalıştırılan ya da dilendirilen çocuklara ulaşılması hedefleniyor. Mobil ekipler vasıtasıyla ulaşılan bu çocuklara dair verilerin Koordinasyon Merkezi tarafından kayda alınması ve uygun müdahale yöntemi belirlenerek çocuklara ve ailelerine destek sağlanması ise sorunun çözümü için atılan somut adımlar olacak.

Şanlıurfa’da 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele günü etkinlikleri kapsamında tanıtım toplantısının yanı sıra Haliliye Hayata Destek Evi’nde çocuk hakları temalı çocuk şenliği ve Viranşehir Hayata Destek Evi’nde çocuk işçiliği çalıştayı düzenlendi.

Viranşehir’de Hayata Destek Derneği ve Viranşehir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ortaklığıyla düzenlenen çalıştaya bölgede bu alanda çalışma yürüten kamu kurumları ve sivil toplum temsilcileri katıldı, ilgili paydaşlar çocuk işçiliği sorununu ve bu sorunla mücadele için yerelde atılabilecek adımları hep birlikte değerlendirdi.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left