Bugün 23 Nisan… Dünyadaki bütün çocukların bayramı kutlu olsun!

Çocukların bu özel gününü kutlamakla birlikte, istisnasız tüm çocukların çocukluğunu yaşayabileceği bir dünya için yapılması gerekenleri vurgulamak istiyoruz. Çocuk haklarının sözleşme maddelerinden öteye geçip hayatın her alanında karşılık bulmasının;  çocukların kendilerini güvende hissedebilecekleri, serbest zaman ve oyun hakkını kullanabileceği çocuk dostu alanların yaygınlaştırılmasının; okula gitmenin sadece eğitim değil, aynı zamanda çocuğun iyilik hali ve sosyalleşmesi için ne kadar elzem olduğunu bir kere daha hatırlatmanın bugün tam zamanı.

Bugün her çocuğun bayramı; ama bazı çocuklar haklarına erişemedikleri için ne bugünü ne de başka bir günü bayram gibi yaşayabiliyor. Savaş, çatışma ve doğal afet bölgelerinde yaşayan, yoksulluktan ve yoksunluktan etkilenen çocuklar en temel haklarından mahrum kalıyor; yani sağlığa, eğitime, gıdaya erişemiyor; güvenli bir ortamda büyüyemiyor. Ayrıca dünyada ve ülkemizde çalıştırılan ve evlendirilen çocukların sayısında artış görülüyor; yani çocukların çocuk olma hakları bile ellerinden alınıyor.

Biz Hayata Destek Derneği olarak, çocukların karar mekanizmalarına katılıp, kendilerini güvenli ve özgür ifade edebilecekleri, ‘çocukça bir yaşam’  sürebilecekleri bir dünya için çalışmaya devam ediyoruz.

Çocuk Koruma ve Çocuk Güvenliği programlarımız kapsamında, çalıştığımız tüm sahalarda çocukların karşılaşabileceği riskleri azaltmayı veya ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

Çocukların ihmal, sömürü ve istismardan korunması için vaka yönetimi desteği, psikolojik, hukuki ve psikososyal destek sağlıyor; kız ve oğlan çocuklarının güçlendirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz.

Bütün bu projeleri hazırlarken, çalışmalarımızın çocuklara hiçbir zarar vermeden yürütülebilmesi için her etkinlik öncesi çocuk güvenliği risk analizi yapılması, bütün çalışanların çocuk güvenliğiyle ilgili eğitimleri alması, kurumsal olarak tüm önlemlerin alınması konularında politikalar geliştiriyor, stratejiler izliyoruz.

Çocuk komiteleri oluşturarak, çocuklara özgü geri bildirim ve şikâyet mekanizmaları kurarak, çocuğun katılımı ve güçlendirilmesi ilkesini çalışmalarımızın merkezine alıyoruz.  

Çocuklarla ilgili tüm çalışmalarımızın merkezinde çocuğun üstün yararı ilkesi var. Ve biliyoruz ki, bir çocuk, kendi yaşıtlarıyla aynı sıralarda oturmadıkça, eline defter, kalem almadıkça, evinden çıkarken çantasını sırtına atıp okul yoluna düşmedikçe, okul anıları biriktirmedikçe kendini var edebileceği bir gelecek tehlikede demek. 

Hayata Destek Derneği olarak tüm sivil toplumu ve kamuyu, çocuk haklarına dayanan çalışmaları güçlendirmeye davet ediyor; ayrım gözetmeden her çocuğun bir gelecek hakkı olduğunu vurguluyoruz.  

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left