#20Kasım #DünyaÇocukHaklarıGünü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, bütün çocukların eşit koşullarda yaşamalarını ve haklarını özgürce kullanabilmelerini savunuyoruz. Yoksulluğun getirdiği eğitim eşitsizliğine dikkat çekmek ve çocukların yoksulluk çemberini kırmak adına devam ettirdiğimiz ‘Bu Çantalara Kulak Verin’ kampanyasına desteğe çağırıyoruz.

33 yıl önce bugün, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi, dünyanın her yerindeki çocukların haklarını koruyan en temel belge. 196 ülkece taraf olunan sözleşmenin imzalandığı 1989’dan bugüne çocuk hakları açısından kazanımlar elde edildi ancak halen acil harekete geçilmesi gereken başlıklar var. Bunlardan yoksulluk, iklim krizi ve savaşlar, hem dünyadaki hem de ekonomik krizin etkisiyle ülkemizdeki çocukları çok etkiliyor.

  • 111 ülkede yoksulluk içinde yaşayan 1,2 milyar insanın yaklaşık yarısı (593 milyonu) çocuk[1].
  • Önleme stratejileri geliştirilmediği sürece, 2022 sonuna kadar dünyada 8,9 milyon çocuk daha çalışmak zorunda kalacak[2].
  • Türkiye’deki çocukların % 44,3’ü yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında yaşıyor. Bu oran, AB ülkelerinde ortalama % 23,6[3].
  • Türkiye’deki çocukların % 33,7’si ‘maddi yoksun’; yani ısınma, temizlik ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta ciddi güçlük çekiyor[4].

Artan yoksulluk, çocukları pek çok riske açık hale getiriyor; çalışmak zorunda kalmalarına neden oluyor, eğitim hayatından koparıyor, sağlıklı büyüme haklarını ellerinden alıyor. Akranlarıyla arasındaki eşitsizlik derinleşen çocuklar, ailelerinin yoksulluk döngüsünü kıramıyor. Üstelik çalışmak zorunda olan çocukların sayısı tüm dünyada ve ülkemizde endişe uyandırıcı. TUİK’in 2019 verilerine göre, ülkemizde 5-17 yaş arasında en az 720 bin çocuk işçi bulunuyor.

2005 yılından bu yana insani yardım faaliyetleriyle ihtiyaç sahiplerine ulaşan Hayata Destek Derneği olarak, her çocuk haklarına ulaşabilsin, yoksulluk döngüsünden çıkış yolu bulabilsin, refah içinde ortak bir gelecek tablosunda yerini alabilsin diye çalışıyoruz. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde de yoksulluğun getirdiği eğitim eşitsizliğine dikkat çekmek ve çocukların yoksulluk çemberini kırmak adına devam ettirdiğimiz ‘Bu Çantalara Kulak Verin’ kampanyasına herkesi desteğe çağırıyoruz. Kampanya kapsamında, bir ilkokul çocuğunun başlıca kırtasiye ihtiyaçlarını içeren okul çantası OKİ ve kişisel temizlik malzemesi ihtiyaçlarını içeren hijyen çantası HİJİ, ülkemizdeki 10 ili kapsayan çalışma sahalarımız başta olmak üzere Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılıyor. Destekçilerimiz, bağış sayfasımız (hayatadestek.org/bagis) üzerinden OKİ ve HİJİ çantalarını ihtiyaç sahibi çocuklara hediye etmek amacıyla bağışta bulunabiliyor.

Kırtasiye malzemeleriyle dolu okul çantası OKİ’nin bedeli 500 TL, kişisel temizlik malzemeleri içeren hijyen çantası HİJİ’nin bedeli ise 250 TL olarak belirlendi. Dileyen bağışçılar, DESTEK yazıp 4332’ye SMS yollayarak da kampanyaya 20 TL bağış yapabiliyor. Diğer taraftan bu iki özel tasarım çanta, iktisadi markamız destekar’ın alışveriş sitesinden de (destekar.org) satın alınabiliyor.


[1] https://www.undp.org/tr/turkiye/publications/2021-cok-boyutlu-yoksulluk-endeksi-cbye

[2] https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---ed_norm/---ipec/documents/publication/wcms_845168.pdf

[3] https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/ILC_PEPS01N__custom_3297114/default/table?lang=en

[4] https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Istatistiklerle-Cocuk-2021-45633

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left