4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde, deprem bölgesindeki hayvanların yem ihtiyacına dikkat çekmek istiyoruz.

6 Şubat Depremleri sadece afet bölgesinde yaşayanlara ve barınma alanlarına değil, aynı zamanda bölge sakinlerinin pek çoğunun temel geçim kaynağı olan hayvanlara da büyük zarar verdi. Deprem öncesinde, afet bölgesindeki hayvansal üretim ülke genelinin %17’sini oluşturuyordu. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tespitlerine göre depremde binlerce büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanının yanı sıra arılı kovan da zarar gördü. Sığır hayvanlarının %13'ü, küçükbaş hayvanların %17,8'i ve Türkiye’deki toplam üretimin neredeyse yarısı olan kutu ipek böceği yetiştiriciliğine ev sahipliği yapan afet bölgesinde, çiftçi ve yetiştiricilere bedelsiz hayvan dağıtımı sürüyor, öte yandan hayvanların yem ihtiyacı kışa hazırlık yapılan güz döneminde artarak devam ediyor.

Hayata Destek Derneği olarak afet bölgesinde yürüttüğümüz iyileştirme çalışmalarından biri de çiftçinin kışa hazırlık sürecine destek olmak. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde depremden en çok etkilenen il, Hatay’da küçük ölçekli hayvancılara destek projesi yürütüyoruz. Merkezden uzak köylerde yaşayan, desteklerden yeterli düzeyde yararlanamamış çiftçilerin yem ihtiyaçlarını karşılamak için Nisan, Haziran ve Ağustos aylarında olmak üzere üç defa yem dağıtımı yaptık ve çiftçilerin ürünlerini pazara sunmalarına yardımcı olduk. Proje kapsamında 56 çiftçinin, 3600 hayvanına ortalama 3 aylık besi desteği sağlandı.

Direktörümüz Sema Genel Karaosmanoğlu bu yem desteğinin sadece geçim kaynağına değil ekolojik hayata da destek anlamına geldiğini şu sözlerle ifade etti: “3 aşamalı yapılan yem dağıtımlarıyla; 1098 büyükbaş, 1421 küçükbaş ve 1100 kümes hayvanının üç aylık besi desteğini güvenceye aldık. Hayvanlar sadece ekonomik bir varlık değil; aynı zamanda ekosistemlerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bölgedeki hayvancılığı korumak sadece ekonomik faaliyetlerin canlı tutulması ve ekolojik dengenin korunması açısından değil, hayvanlarıyla bir sevgi bağı kurarak, onları ailelerinin bir parçası gibi gören çiftçi ve yetiştiricilerin ruh sağlığı açısından da büyük önem taşıyor.”

Hayata Destek olarak, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü vesilesi ile deprem bölgesindeki hayvanlara dikkat çekmek istiyor ve destekçilerimizi kış öncesinde bölge halkının hazırlıklarına katkı sunmaya davet ediyoruz.

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left