24 Ocak saat 20:55'te meydana gelen ve merkez üssü Elazığ, Sivrice olan 6,8 büyüklüğündeki deprem maalesef can ve mal kayıplarına yol açtı. Geniş bir bölgede hissedilen deprem özellikle Elazığ ve Malatya il merkezleri ve çevre bölgelerinde yıkıma yol açtı.  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) bugün sabah saatlerinde yayınladığı güncellemelere göre depremde 31 kişi hayatını kaybetti, 1.466 kişi de yaralandı. Arama kurtarma çalışmaları enkaz bölgelerinde devam ederken henüz durum tespiti yapılamayan çevre bölgeler ve köylerin olduğu biliniyor.

Hayata Destek ekipleri de afet bölgesinde ihtiyaç ve durum tespiti çalışmaları yürütüyor. Diyarbakır ve Şanlıurfa'dan yola çıkan Hayata Destek ekiplerimiz 25 Ocak Cumartesi sabahı itibarıyla afet bölgesinde ihtiyaç ve durum tespiti çalışmalarına başladı. Elazığ ve Malatya il merkezlerinde AFAD ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla koordinasyon sağlarken; çevre ilçe, mahalle, köyler ölçeğinde de saha incelemeleri yaparak ilk ihtiyaç analizi verilerini topladık. Eş zamanlı olarak merkez ofislerimizdeki ekiplerimiz ise muhtarlar ve ilçe müdürlükleri başta olmak üzere ilgili yerel yönetimlerle iletişime geçerek afet bölgesinin tamamından ihtiyaç ve durum tespiti bilgileri topladı.

Afete müdahale ve acil yardım sürecinde etkin rol üstlenen birçok sivil toplum kuruluşuyla birlikte AFAD koordinasyonunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Acil ihtiyaç tespitlerimizin güncellenmiş çıktılarına, ihtiyacharitasi.org üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hayata Destek Derneği olarak hazırladığımız, Elazığ Depremi ile ilgili acil ihtiyaçları ve durum tespitlerini içeren ilk raporumuz, Elazığ ve Malatya Saha Durum Raporu (V1) web sitemizde yayındadır.

Daha fazla ihtiyaç sahibine, daha etkili destek sunabilmek için herkesi hayata destek olmaya davet ediyoruz.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left