0800 670 10 10
[email protected]
hayatadestek.online

Salgın koşullarında yüz yüze gelemediğimiz ihtiyaç sahiplerine, ücretsiz ‘Hayata Destek Bilgi ve Destek Hattı’ başta olmak üzere yeni iletişim araçları aracılığıyla ulaştık, ulaşmayı sürdürüyoruz.

Geçen yıl Mart ayında Türkiye’de ilk COVID-19 vakası resmi olarak duyurulduktan sonra biz insani yardım çalışanları da faaliyetlerimizi sürdürme çabasıyla zorlu bir sınava tabi olduk. Sosyal mesafeleri aşmayı; ihtiyaç sahiplerine, toplumun ‘görülmeyenleri’ne ulaşmayı misyon edinmiş bir kurum olarak yeni normal diye adlandırılan koşulları nasıl göğüslememiz gerektiğini artık biliyoruz. Hayata destek olmayı sürdürme kararlılığıyla yolumuza devam ediyoruz. Mesafeleri aşmamızı sağlayan en önemli araçlarımızın başında ise bilgi-destek hattımız ve danışanlarımıza yönelik bilgilendirici içerikleri yayınladığımız hayatadestek.online web sitemiz yer alıyor.

Salgının başından bu yana doğru bilgiye erişim herkes için önemli bir ihtiyaç haline geldi. Özellikle risk altındaki grupların bu ihtiyacına cevap verebilmek için Hayata Destek olarak Nisan ayında harekete geçtik. Tek bir telefon numarası veya e-posta adresi üzerinden ulaşılabilen Hayata Destek Bilgi ve Destek Hattı’nı aktif hale getirdik. Türkçe, Arapça ve Kürtçe dillerinde bilgi ve destek sağladığımız, ücretsiz ve hafta içi 10.00-16.00 saatleri arasında ulaşılabilen hattımız aracılığıyla, mülteciler başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından bize ulaşan kişilerin sorularını yanıtladık, gerekli durumlarda ilgili kurumlara yönlendirmeler yaptık.

Öte yandan salgının seyri, salgından korunma yolları, salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirler ve yapılan düzenlemeleri de düzenli olarak takip ettik. Türkçe bilmeyen kesimin de bilgilendirmelere erişebilmesini hedefleyerek Türkçe-Arapça iki dilde bilgilendirici içerikler hazırladık ve yaygınlaştırdık. Danışanlarımızın bu bilgilere doğrudan erişebilmelerini kolaylaştırmak amacıyla yine Türkçe-Arapça iki dilli içeriklerle, kullanıcı dostu bir arayüz üzerinden hayatadestek.online web sitesini tasarladık ve yeni bir platform olarak yayına aldık. Bu web sitesi vasıtasıyla, 26 farklı başlıkta bilgilendirici video, ses kaydı ve yazılı bilgi notunu erişime açtık.

Hayata Destek Bilgi ve Destek Hattımız üzerinden yürüttüğümüz çalışmalar, risk altındaki mültecilere yönelik koruma faaliyetleri odağında hayata geçirdiğimiz ve Temmuz ayında başlayan yeni projeyle birlikte kapsamı genişleyerek devam ediyor. Almanya merkezli insani yardım kuruluşu Diakonie Katastrophenhilfe’nin uygulayıcı ortağımız olduğu ve Avrupa Birliği tarafından Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları aracılıyla finanse edilen proje kapsamında temel amacımız, mültecilerin yaşam standartlarını artırmak, hak ve hizmetlere erişimlerini sağlayarak topluma etkin katılımlarını desteklemek. Bilgi ve Destek Hattı’mız sayesinde, salgın koşullarında da destek, ihtiyaç sahiplerinin yalnızca bir adım uzağında.

#SalgındaHayataDestek
#YanYanaDeğilizAmaBeraberiz

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left