Hayata Destek Çocuk Koruma ekibi, Zonguldak’ta mevsimlik tarım işçisi ailelere ve çocuklarına yönelik faaliyetlerine başladı. Haziran-Temmuz aylarında Adana’nın Çaputçu bölgesinde yürütülen Hayata Destek Yaz Okulu çalışmaları, 1 Ağustos’tan itibaren Zonguldak’ın Alaplı bölgesinde devam ediyor. Çalışma kapsamında çocukların okulla olan bağları güçlendirilirken, tarlalardan uzakta, sadece çocuk olabildikleri güvenli bir alanda yaşamaları sağlanıyor.

Zonguldak Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle, hafta içi her gün bölgedeki okul binasının derslikleri kullanılarak, her yaştan çocuğa yönelik kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Yaklaşık 70 çocuğun katıldığı atölye ve farkındalık çalışmalarında, çocukların dil ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi, eğlenceli etkinliklerle örgün eğitimlerine katkı sunulması hedefleniyor. Mevsimlik tarım göçü yüzünden “çocuk olma” haklarından mahrum kalan çocukların, hem haklarını öğrenmeleri hem de sahip çıkabilmeleri için, Çocuk Hakları konulu atölyeler düzenleniyor.

Mevsimlik işçiler için 60’tan fazla çadırın yer aldığı Alaplı’nın Aşağıdağ Köyü’nde, Adana’ya benzer şekilde, Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar aynı tarlalarda yan yana çalışıyor, zor koşullarda yan yana yaşıyor. Çoğu Şanlıurfa’dan gelen aileler, Ağustos ayı boyunca bölgedeki fındık bahçelerinde çalışıyor. Hayata Destek Saha Koordinatörü Elif Türkmen Elbirler, Alaplı çadır alanındaki koşulları şöyle tanımlıyor: “Oldukça küçük bir çadır alanında çok fazla aile barınmak zorunda. Ailelerin kendilerine özel alanları yok. Altyapı, elektrik, temiz içme suyu, çadırlarda göze çarpan en önemli eksiklikler. Üstelik Ağustos’un ikinci haftasında, daha fazla ailenin fındık toplamak için gelmesi bekleniyor. Bu koşullar özellikle çocuklar için çok ağır.”

Hayata Destek Çocuk Koruma ekipleri, 24 Ağustos’ta Alaplı’da düzenlenecek kapanış etkinliğinin ardından Zonguldak’tan ayrılarak, Şanlıurfa’nın Viranşehir bölgesine geçecek. Ekip, sonbahar ve kış dönemi boyunca Viranşehir Hayata Destek Evi’nde, mevsimlik tarım işçisi ailelere ve çocuklarına yönelik çalışmalarına devam edecek.

basinodasi%2fhayata%20destek%2f08%202017%2fetkinlik2

basinodasi%2fhayata%20destek%2f08%202017%2f%20hayata%20destek%2c%20zonguldak%2c%202017%2c%20tuncay%20tokay

basinodasi%2fhayata%20destek%2f08%202017%2f%20hayata%20destek%2c%20zonguldak%2c%202017%2c%20%20tuncay%20tokay

 

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left