Hayata Destek’in dijital eğitim platformu Hayata Destek 360*, insani yardım profesyonellerinden meraklılara, özel sektörden insanlığı iyileştirmek isteyen herkese açık eğitimleriyle insani yardım bilgisini yaygınlaştırmayı amaçlıyor. İnsanlığın sorunlarına çözüm bulabilmek için sunmayı hedeflediğimiz 360 derecelik bakış açısıyla tüm sivil toplum paydaşlarımızın da 27 Şubat Dünya STK Günü’nü kutluyoruz.

2014 yılından bu yana Dünya Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Günü olarak kutlanan 27 Şubat,  sivil toplum sektörüne daha aktif bir katılım sağlanması için ilham vermek ve STK'ların hem kendi aralarında, hem de kamu ve özel sektör ile kurdukları birlikteliğin önemini hatırlatmak için özel bir gün.

2021 yılında erişime açılan Hayata Destek 360 dijital eğitim platformunu, Almanya merkezli insani yardım kuruluşu Diakonie Katastrophenhilfe’nin uygulayıcı ortağımız olduğu ve Avrupa Birliği İnsani Yardım Kurumu tarafından finanse edilen projemiz kapsamında hayata geçirdik.   

Dijital bir uzaktan öğrenme alanına sahip olan bu platform, afete müdahale ve insani yardımla ilgili kapasitesini geliştirmek isteyen herkes için bilgi ve araçlar içeriyor. Şimdiye kadar, platform 1000'den fazla ziyaretçi aldı.

Hayata Destek Kapasite Geliştirme Uzmanı Merve Seda Çevik, Hayata Destek 360’ın nasıl bir ihtiyaçtan yola çıkarak hazırlandığını şöyle anlatıyor: “Sivil toplum ve insani yardım çalışmaları alanında var olan bilgi ve deneyimlerin bir araya getirileceği, yeni deneyimlerin birikebileceği ve çoğaltılabileceği ortak bir öğrenme alanı ihtiyacı ile yola çıktık. Hayata Destek 360, bir öğrenme alanı oluşturmanın yanı sıra bilginin ve donanımın yerelleştirilmesi, uluslararası insani yardım alanındaki bilgi, beceri ve donanımın Türkçe kaynaklar aracılığıyla yerelleştirilerek yaygınlaştırılabilir olmasını sağlamak ihtiyacına da yanıt veriyor.”

Hayata Destek 360’a kayıt olduktan sonra, Hayata Destek’in uzmanları tarafından hazırlanan dijital eğitimlerin hepsinden faydalanmak ve eğitim sertifikası edinmek mümkün. Web sitesinde şu anda bulunan çevrimiçi eğitim başlıkları ise şunlar:

  • Afet ve kriz durumlarında psikolojik ilkyardım 
  • Çocuk güvenliği 
  • Cinsel sömürü ve istismarın önlenmesi 
  • Toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önlemede destek sağlamak 
  • Geçici ve uluslararası koruma 
  • Korumanın ana akımlaştırılması 
  • Çocuk koruma

Hayata Destek 360’ta, uzaktan eğitim üretiminin yanı sıra, Hayata Destek’in önemli çalışma alanlarından biri olan sivil toplumda kapasite geliştirmeye yönelik programlar da hazırlanıyor. Uluslararası kaynak ve literatürü tarayarak bilgiyi yerel ve bölgesel konjonktüre uygun olarak insani yardım alanının kullanımına açmak, afet risk yönetimi ve insani yardım alanında paydaşların güçlenmelerine destek olmak, alanda çalışan kurumlarla birlikte alana dair ihtiyaçları belirleyip buna uygun çözümler bulmak da Hayata Destek 360’ın hedefleri arasında yer alıyor.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left