İnsani yardım kuruluşu Hayata Destek, Suriye Savaşı’nın 8. yıldönümünde “savaş ve mültecilik” temasıyla bir bulmaca hazırlayarak, beraber yaşama kültürüne vurgu yapıyor. #AynıDiliKonuşuyoruz sloganıyla hazırlanan bulmacada, hayatta kalma mücadelesiyle Türkiye’ye gelen Suriyeli mültecilerle ev sahibi topluluk arasında, ortak kullanılan kelimeler üzerinden oluşan dil birliğinin altı çiziliyor. Bulmacadaki boşluklar, Türkçe’de yer alan Arapça kökenli kelimelerle doldurulduğunda ortaya çıkan anahtar harflerin birleşimi, derneğin çağrısını içeren mesajı oluşturuyor.

Derneğin iletişim uzmanı Ceyla Altındiş, bulmacayla ortak bir geleceğin inşasını mümkün kılacak kültürlerarası paylaşıma dikkat çekmek istediklerini belirterek, “Dünyanın yakın çağda tanık olduğu en büyük insani krizlerden biriyle karşı karşıyayız. Hayata Destek olarak 2012’den bu yana mültecilere yönelik yürüttüğümüz her çalışmada, ortak yönlerimize vurgu yapmayı ve bir arada yaşama kültürünü güçlendirmeyi amaçladık. Bulmacayla ise kendimizi ifade ettiğimiz dildeki ortaklığa, akrabalığa dikkat çekmek istedik.” dedi.

Suriye Savaşı’nın başladığı Mart 2011’den bu yana 5,5 milyon kişi ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bugün, % 70’i kadın ve çocuk olmak üzere 3,5 milyondan fazla Suriyeli mülteci Türkiye’de yaşıyor.

Bulmacayı indirmek için tıklayın

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left