Hayata Destek Derneği, 24 Aralık Salı Günü Mardin’de ‘Kalkınmada Kadın Girişimciliği’ temalı Geçim Kaynakları Çalıştayı düzenledi.

Türkiye’de her 10 kadından yalnızca 3’ü iş hayatında yer alıyor. Uluslararası standartların hayli altında olan bu oran, yerel düzeyde de erkeklerin istihdama katılımının neredeyse yarısı kadar. Sadece ekonomik alanda değil, toplumsal zeminde de refaha katkısı görünür olan kadın istihdamı, ihtiyaç sahibi kesimlerin geçim kaynaklarını destekleme çalışmalarında kamunun ve sivil toplumun gündeminde. Ancak veriler, hala kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğuna işaret ediyor.

Mardin Erdoba Elegance Otel’de düzenlenen çalıştayda, Mardin ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri kadın girişimciliğinin desteklenmesi için yapılması gerekenleri tartışmak üzere bir araya geldi. Konunun paydaşı katılımcılar, mevcut durum ve dönemsel koşullar ışığında atılması gereken adımları değerlendirdi.

Geçim kaynakları alanındaki örnek modellerin sunulduğu iyi örnekler panelinde kırsal kalkınma temelinde kadın girişimleri, kamu eliyle yürütülen çalışmalar, kooperatifçilik örnekleri sunuldu. Etkinliğin öğleden sonraki oturumunda ise bu iyi örneklerden yola çıkılarak tarım, hayvancılık, turizm ve kooperatifçilik alanlarında bölgesel kalkınmaya katkı sunacak yeni proje fikirlerinin oluşması için yuvarlak masa tartışmaları ekseninde alt grup çalışmaları yapıldı.

Mardin ve çevresi bölgelerin ihtiyaçlarını,  orta ve uzun vadeli istihdam olanakları sağlayacak proje fikirlerinin tartışıldığı etkinliğin yakın zamanda yayınlanacak olan sonuç raporunu web sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

* Bu yayın BMMYK finansal desteğiyle yürütülen insani yardım faaliyetlerini konu almaktadır. Bu içeriğin, herhangi bir biçimde BMMYK resmi görüşlerini yansıtıldığı kabul edilmemelidir ve Birleşmiş Milletler bu bilginin ne şekilde kullanıldığından sorumlu değildir.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left