Mardin’de yerel ve mülteci nüfustan kadınların bir arada üretimine dayanan kadın kooperatifi KEKİK, lokanta işletmesiyle faaliyetlerine başladı.

Mardin Yeşilli Kaymakamlığı ve insani yardım kuruluşu Hayata Destek Derneği’nin yürütücülüğü, Alman sivil toplum kuruluşu Caritas’ın finansmanıyla kurulan kadın kooperatifi KEKİK (Kadın Emeğinin Kalkınması ve İyileştirilmesi Kooperatifi) Mardin’de faaliyetlerine KEKİK Lokanta’nın hizmete girmesiyle başlıyor. KEKİK Lokanta’nın resmi açılışı 9 Nisan 2019, Salı günü Yeşilli ilçesinde Mardin Valisi Sayın Mustafa Yaman ve protokol mensuplarının teşrifiyle yapıldı.

Açılışta konuşma yapan Caritas temsilcisi Claudio Moser, kadınların güçlendirilmesi hedefinde projenin başarısının altını çizerek KEKİK çatısı altında yerel ve mülteci nüfustan kendi ayakları üzerinde durma kararlılığını gösteren kadınları kutladı. Projenin mimarı Mardin Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin ise kadınların sosyal hayata katılımı ve istihdam olanaklarını artırma yolunda atılan başarılı adımları vurguladı. Bilgin, “Donor katkısına ihtiyaç duymadan kadınların kendi işlerini yürüterek ilerleyebilmesi için bu kooperatifi kurduk. Kadınlar sosyal ve ekonomik özgürlüklerini kazanma yolundalar” sözleriyle projeyi değerlendirdi.

2017 yılında Yeşilli Kaymakamlığının girişimiyle başlayan ve Hayata Destek’in uygulayıcılığı ortaklığıyla devam eden proje kapsamında, kadınlara bir yıl boyunca mesleki yetkinlik kursları verilerek geçim kaynağı yaratacak beceriler kazandırılması, böylece toplumsal alanda kadınların güçlendirilmeleri amaçlandı. Türkiyeli ve Suriyeli kadınların birlikte öğrendiği ve ürettiği atölyeler iki toplum arasındaki sosyal uyuma da katkı sağladı.

KEKİK kooperatifi bünyesinde Mardin yöresinin motiflerinin işlendiği, kadınların hünerlerini sanatla yansıttığı halı dokuma atölyesi ve telkari atölyesi de yer alıyor.

KEKİK Lokanta, Yeşilli ilçesinde Gül Mahallesi Vatan Caddesi Birsan 3 Apartmanı No: 114/A adresinde, hafta içi her gün 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet verecek.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left