“Celebrate, Commemorate and Collaborate”
Kutlayalım, Analım ve Dayanışalım

Avrupa Birliği öncülüğünde uluslararası özel günler takvimine işlenen 27 Şubat tarihi, 2014 yılından bu yana Dünya Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Günü olarak kutlanıyor. Bu özel günün amacı, sivil toplum sektörüne daha aktif bir katılım sağlanması için ilham vermek ve STK'ların hem kendi aralarının, hem de kamu ve özel sektör ile kurdukları ortaklık alanlarının genişlemesini teşvik etmek. Sivil toplum sektörünün bir üyesi olarak biz de, küresel düzeyde mücadele edilen salgın koşullarına göğüs gerdiğimiz bu dönemde, 27 Şubat vesilesiyle tüm sivil toplum paydaşlarının bu özel gününü kutluyoruz.

Hayata Destek olarak, özellikle de yerel sivil toplum paydaşlarını desteklemeyi hedefleyerek, ana çalışma alanlarımızdan birini ‘Kapasite Geliştirme’ olarak tanımlıyoruz. Çünkü katılımcı, kapsayıcı ve koordineli bir yerel sivil toplum dokusunu, başarılı ve sürdürülebilir insani yardımın yapıtaşı olarak görüyoruz.

STK’lara yönelik kapasite geliştirme çalışmalarımıza Nisan 2020’de bir yenisini daha ekledik. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile proje ortaklığımız çerçevesinde, 2020 yılı sonuna kadar 10 yerel STK’yı destekledik. Farkındalık artırma, koruma ve sosyal uyum alanlarında hizmet veren bu STK’ların mali işler, satın alma, insan kaynakları yönetimi, çatışma çözümleri, proje döngüsü yönetimi, çocuk güvenliği, insani yardımda korumanın temel esasları ve temel insani yardım standartları gibi pek çok alanda kapasitelerini geliştirdik. Başarılı iş birliklerinin verim ve etkinliği nasıl artırdığını birebir deneyimlediğimiz bu sürecin ardından, çalışmamızı bir adım ileriye taşıma kararı aldık.

2021 yılında yine UNHCR işbirliğinde, bu defa bir konsorsiyum yaklaşımıyla toplam 12 yerel STK’nın kapasitelerini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Finans, satın alma, muhasebe, çocuk güvenliği, temel insani yardım standartları gibi alanlarda eğitim ve mentörlük desteği sunduğumuz sivil toplum partnerleri, ihtiyaç sahibi mültecilere 11 farklı ilde hizmet veriyor. Böylece proje kapsamında aktarmakta olduğumuz birikim ve uzmanlıklarımız, yerel partnerler eliyle daha geniş bir alana yayılıyor; daha etkili bir sivil toplum zeminine de katkı sunuyor. Ayrıca yerelleşmenin gücünü desteklemek ve yaygınlaştırmak için öne çıkan bu iş birliği modeli, ev sahibi toplum ve mülteciler arasında daha yakın köprü kurulmasında da etkili bir rol oynuyor.

27 Şubat Dünya STK Günü’nde, konsorsiyum üyesi bu yerel STK’ların isimlerini anarak sivil toplum dayanışmasına verdiğimiz önemi vurgulamak isteriz:

 • El-Bir Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Konya),
 • Afganistan Hazarları Kültür ve Dayanışma Derneği (Trabzon),
 • Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Kayseri),
 • Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği (Nevşehir),
 • Dünya Evimiz Uluslararası Dayanışma Derneği (Ankara),
 • Gülen Yüzler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Erzurum),
 • Hayata Anlam Katanlar Derneği (Samsun),
 • Afganları Himaye Derneği (Kırşehir),
 • Maya Eğitim Kültür Araştırma Yardımlaşma Dayanışma Derneği (Mersin),
 • Uluslararası Psikososyal ve Eğitim Derneği (Batman),
 • Uluslararası Gençlik Dayanışma Derneği (Mersin),
 • Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı İle Mücadele Derneği (Tokat).

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

  crossmenuchevron-downarrow-left