12 yaşındaki Zehra, Adıyaman’da bir konteyner kentte yaşıyor. Zehra, bu 23 Nisan için eline küçük kompakt bir fotoğraf makinesi aldı ve bakışını bizimle paylaştı. Zehra nerede yaşıyor, nerede oynuyor, hangi manzaraya bakıyor, ne yiyip ne içiyor; cevapları çektiği karelerde saklı.

Deprem, sel, yangın ya da savaş, çatışma hatta yoksulluk gibi sebeplerle afet koşullarında yaşayan çocuklar; sağlığa, eğitime, gıdaya erişemiyor; güvenli bir ortamda büyüyemiyor. Oysa çocuklar çocuk olma haklarını sonuna kadar yaşayabilmeli; fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak desteklenerek potansiyellerine erişebilecekleri bir yaşam inşa edebilmeli…

Ülkemizde, 6 Şubat 2023 depremlerinin çocuklar üstündeki etkisi devam ediyor. Depremin vurduğu 11 ilde yaklaşık 4 milyon çocuk eğitime erişmekte zorlanıyor. Depremler neredeyse bin okulda 12 bin dersliği kullanılamaz hâle getirmekle kalmadı, ekonomik koşulları da zorlaştırarak çocukların eğitime erişimini kısıtladı. Bölgede çocuklara dair başka riskler de var: çocuklar çalıştırılmak, çocuk yaşta zorla evlendirilmek ve akranlarından zorbalık görmek gibi riskler altında.

Biz Hayata Destek olarak, çocukların iyilik hâllerini desteklemek ve korumak için çalışmaya devam ediyoruz. Psikososyal etkinlikler düzenliyor, onları oyun oynamaya teşvik ediyoruz; türlü oturumlarla onlara duygu ve düşüncelerini ifade edecekleri alanlar açıyoruz. Okul malzemeleri, etüt destekleri sunuyor; başka alanlarda da ihtiyaç duydukları tüm hizmetlere erişebilmeleri için çalışıyoruz. Doğru ihtiyaçları tespit etmek için onları dinlemek, neler yaşadıklarını iyi gözlemlemek gerek.

Bu 23 Nisan’da, Adıyaman’da bir konteyner kentte yaşayan 12 yaşındaki Zehra’yla beraber, onun hayatını keşfe çıkalım. Nerede yaşıyor, nerede oynuyor, hangi manzaraya bakıyor, onun fotoğraflarıyla eşlik edelim. Unutmayalım ki Zehra, deprem bölgesinde, geçici barınma alanlarında yaşayan on binlerce çocuktan sadece bir tanesi.

Dünyadaki bütün çocukların bayramı 23 Nisan kutlu olsun. Her çocuğun özgürce çocukluğunu yaşayabildiği nice 23 Nisan’lara...

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left