Mültecilere yönelik koruma çalışmalarında kişi ve kurumların kapasitelerini geliştirmeyi hedeflediğimiz çevrimiçi ücretsiz eğitim programımızın Haziran takvimi belli oldu. Eğitimlerimizde, sizi bilgi ve deneyimlerimizi paylaşarak beraber öğrenmeye davet ediyoruz!

  • Eğitimlerimizde katılımcı sayısı 30 kişiyle sınırlıdır. Katılımcılar başvuru tarihine göre önceliklendirilecektir. Kontenjan dolması durumunda başka bir tarihte verilecek aynı başlıklı eğitim için sizinle iletişime geçilecektir.
  • Eğitimlerimize şu illerden katılımcılar kabul edilecektir: Batman, Diyarbakır, İstanbul, Şanlıurfa.
  • 'Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Giriş ve Cep Rehberi Eğitimi', sosyal hizmet uzmanları ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet vakalarına müdahale eden, bu vakaların yürütülme, yönetilme ve karar süreçlerinde yer alan kişilere yöneliktir.

Eğitimlere kaydınızı aşağıdaki adreslerden yapabilirsiniz:

7 Haziran 2022 (10:00-13:30)Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete (TCDŞ) Giriş ve TCDŞ Cep Rehberi Eğitimi  ➝ 

8 Haziran 2022 (13:00-16:00)Mülteci Hukuku Eğitimi  ➝  

9 Haziran 2022 (10:00-13:00), Psikolojik İlk Yardım Eğitimi ➝

14 Haziran 2022 (13:30-16:00)Çocuk Koruma Eğitimi ➝  

21 Haziran 2022 (13:00-17:00)Çocuk Koruma Eğitimi ➝

22 Haziran 2022 (13:00-16:00)Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete (TCDŞ) Giriş ve TCDŞ Cep Rehberi Eğitimi  ➝

22 Haziran 2022 (13:00-17:00)Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete (TCDŞ) Giriş ve TCDŞ Cep Rehberi Eğitimi  ➝ 

24 Haziran 2022 (10:00-13:30)Çocuk Koruma Eğitimi  ➝

Eğitimlerimiz

Çocuk Koruma

Eğitimin amacı, temel düzeyde çocuk koruma ile ilgili bilgi sağlanarak çocuk korumanın anaakımlaştırılması ve güvenli yönlendirmelerin güçlendirilmesidir. Eğitimde çocuk, çocuk koruma, korunma ihtiyacı olan çocuk gibi temel kavramlar; çocuk korumanın temel ilkeleri, çocuğun korunma hakkının yasal dayanakları, çocuk koruma sistemi, güvenli ve etik yönlendirme mekanizmaları konuları ele alınır.

Mülteci Hukuku

Bu eğitimde Ulusal ve Uluslararası pozitif hukuk metinleri temelinde iltica hakkı, geri gönderme yasağı ve mülteci hukukunun temel ilkeleri anlatılır. Geçici Koruma Yönetmeliği’nin güncel hali, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ele alınır.

Psikolojik İlk Yardım

Eğitimde kriz ve afet durumlarında psikolojik ilk yardımın ne olduğu ve nasıl uygulandığı üzerine teorik ve pratik becerileri geliştirme amaçlanır. Eğitim içeriği kriz ve afet durumlarının tanımlanmasını, kriz durumlarında fizyolojik ve bilişsel reaksiyonların anlaşılmasını, kriz durumlarında kişilerle nasıl iletişim kurulacağının anlaşılmasını, psikolojik ilk yardımın ne olduğu ve ne olmadığının netleştirilmesini kapsar.

Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete (TCDŞ) Giriş ve TCDŞ Cep Rehberi

Eğitimde toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin tanımı, TCDŞ’yi önleme, TCDŞ risklerini azaltma ve tüm çalışmalarda TCDŞ’ye maruz bırakılan kişilere daha fazla zarar vermeden nasıl destek olunabileceği anlatılmaktadır. Ayrıca eğitimde, bulunduğunuz yerde bir toplumsal cinsiyete dayalı şiddet uzmanı olmamasına rağmen size açılan bir TCDŞ’ye maruz bırakılmış kişiye nasıl destek olabileceğinizi anlatan cep rehberi tanıtılmaktadır. Cep rehberi Kuruluşlararası Daimi Komite tarafından hazırlanmış, Hayata Destek tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

* Hayata Destek, mültecilere yönelik çalışmalarda kapasite geliştirmeyi hedefleyen bu eğitimleri, Almanya merkezli insani yardım kuruluşu Diakonie Katastrophenhilfe’nin uygulayıcı ortağı olduğu ve Avrupa Birliği İnsani Yardım Kurumu tarafından finanse edilen proje kapsamında yürütmektedir.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left