Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren ve hem yerel topluluklara, hem de mültecilere hizmet eden sivil toplum örgütlerinin kapasitelerini geliştirmek için devam ettirdiğimiz programın yeni başvuru dönemi açıldı. Son başvuru tarihi: 10 Kasım 2023.

Hayata Destek Derneği’nin Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğiyle 2020 yılından beri yürütmekte olduğu, yerel sivil toplum örgütlerinin kapasitelerinin güçlendirilmesine yönelik destek programının 2024 yılı başvuruları açıldı. Program kapsamında, Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren yerel sivil toplum örgütlerinin başvuruları kabul edilecek.

Projeye son başvuru tarihi: 10 Kasım 2023.

Kapasite güçlendirme desteği kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren ve yerel topluluklar ile geçici koruma ve/veya uluslararası koruma kapsamındaki mültecilere hizmet sağlayan yerel sivil toplum örgütleri bir dizi faaliyet yoluyla desteklenecek.

Hayata Destek Derneği, başvurusu kabul edilen sivil toplum kurumlarına insani yardım sektöründe daha etkin hareket edebilme yeteneği kazandırmak amacıyla finans, satın alma ve diğer tematik alanlarda kapasite güçlendirici eğitimler ile sürekli koçluk sağlayacak.

Yanı sıra Hayata Destek, yıl botunca destek verdiği kurumları bilgi, beceri, temel yetkinlikler, araçlar ve yönergelerle donatmak için eğitimler ve çalıştaylar düzenleyecek. Uygunluk kriterlerine göre belirlenecek kurumlara sunulacak destekler kapsamında, içeriği birlikte belirlenecek nakdi destekler de sağlanabilecek.

Programın Hedefi

Kapasite güçlendirme programının hedefi, geçici koruma altındaki ya da uluslararası koruma altındaki mültecilerin yanı sıra  yerel topluluklara kaliteli insani yardım hizmeti sunulmasını sağlamak; bunun için de topluluklarla aktif çalışan STK'ların güçlendirilmesine katkıda bulunmaktır.

Hayata Destek Derneği, BMMYK'nin desteğiyle bu hedefe ulaşmak için aşağıdaki faaliyetleri uygulayacaktır:

 • Kuruluşlara, topluluklarına etkili hizmet sunmalarını sağlamak amacıyla eğitim, mentorluk, koçluk, bire bir destek, teknik yardım ve diğer kapasite geliştirme fırsatlarının yanı sıra finansman sağlamak.
 • Kuruluşlar arasında iş birliğini, ağ oluşturmayı ve bilgi paylaşımını teşvik etmek.
 • Kuruluşları olumlu sosyal etki yaratmaları için güçlendirmek.
 • Mültecilerin öncülük ettiği kuruluşlarda kendi kendine yeterliliği ve sürdürülebilirliği teşvik etmek.

Program Süresi

Program 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2024 tarihleri arasında geçerli olacaktır. Proje içerikleri bu zaman aralığı göz önüne alınarak hazırlanmalıdır.

Programa Uygunluk Kriterleri

 • Türkiye’de yasal olarak kayıtlı bulunun bir sivil toplum örgütü olmak;
 • Koruma faaliyetleri çerçevesinde, geçici koruma ve/veya uluslararası koruma altındaki mülteciler ve yerel topluluk mensuplarını üye, ortak, çalışan ya da yararlanıcı olarak bir arada bulundurmak;
 • Kapasitesinin güçlendirilmesine ilişkin istekli ve katılımcı olmak.

Başvuru Hakkında

Kapasite Güçlendirme programına katılmak isteyen kurumlar en geç 10 Kasım Cuma günü 17.00’ye kadar başvuru formunu, kavram notunu ve bütçe bilgisini eksiksiz doldurarak hibe programına başvurmalıdır.

Koruma alanında faaliyet gösteren yerel sivil toplum kurumlarının, aşağıdaki kavram notu ve bütçe bilgilendirmelerini dikkate alarak başvuru yapmaları beklenmektedir.

Kavram Notu

Başvuru yapacak kurumların "Kavram Notu Şablonu"nu kullanarak en fazla 2 sayfalık bir kavram notu sunmaları beklenmektedir.

Kavram notu şablonundaki talimatlara göre, STK'lar aşağıdaki bölümleri kapsamalıdır:

 1. Proje Özeti
 2. Kısa sorun bildirimi, beklenen yararlanıcı ile hedef kitlenin tanımı, sayıları ve yararlanıcıları belirlemek için kullanılan hassasiyet kriterleri;
 3. Proje tanımı ve yeri;
 4. Programın önerilen ölçülebilir sonuçları ve etkisi;
 5. STK’nın kısa tanıtım özeti ve benzer işler yapma deneyimi;

Kapasite Güçlendirme Hibe Programı başvuruları detay proje taslağı indirmek için tıklayın.

Bütçe Bilgisi

Bütçe tutarı ile ilgili detaylar Hayata Destek ve UNHCR tarafından değerlendirmeyi geçen kurumlara iletilecektir. Toplam bütçe planı maksimum 12 ay süreyle projenin doğrudan maliyet giderlerini içermelidir.

Kapasite Güçlendirme Hibe Programı başvuruları detay bütçe excel indirmek için tıklayın.

 

Detaylı bilgi ve iletişim:
Yonca Kadem
Kapasite Geliştirme Proje Sorumlusu
E-mail: [email protected]

Kategoriler: Duyurular
Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

  crossmenuchevron-downarrow-left