Türkiye Yerel STK İnsani Forumu’nun (TİF) 21-22 Ocak 2024’te düzenlediği ‘Yerelde İyi Örnekler Çalıştayı’ 6 bölümlük podcast serisi haline geldi. Hem bu podcast yayınları hem de oturumlarda tartışılan konuların özeti açık kaynak olarak yayında. 

Afetler karşısında toplumun direncini artıran en önemli unsurlardan biri, şüphesiz yerel sivil toplum kuruluşlarının çabaları ve bu süreçte geliştirdikleri koordinasyon yetenekleri. 6 Şubat Depremleri sonrasında kurulan, Hayata Destek Derneği’nin Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) ile birlikte sekreteryasını yürüttüğü Türkiye Yerel STK İnsani Forumu (TİF), tam da bu çabanın ürünü olarak ortaya çıkmış, yerelde sivil toplum koordinasyonunu kurmaya çalışan bir oluşum.

6 Şubat Depremleri sonrasında, depremden etkilenen bölgelerde kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum örgütleri depremin etkilerini azaltmak için birçok çalışma yaptı. Sivil toplum paydaşları, depremin ilk saatlerinden itibaren deprem bölgesinde dayanışma ağları örgütledi; var olan dayanışma çabalarına omuz verdi.  TİF'in 21-22 Ocak 2024’te Gaziantep’te düzenlediği ‘Yerelde İyi Örnekler Çalıştayı’nda hem yerel aktörlerin mücadele deneyimlerini paylaştı,  hem de gelecek projeksiyonlarını paylaştı. Sivil toplum deneyimlerinin, çok lokasyonlu yıkıcı afet koşullarında yaşanan zorluklar ve bulunan çözümlerle birlikte aktarıldığı çalıştaydaki paylaşımlar şimdi bir podcast serisi ve tartışma özetleri şeklinde ses kaydı ve yazılı doküman olarak yayında.

Podcast yayınlarına TİF’in Spotify ve Youtube hesaplarından ulaşabilirsiniz:

TİF Yerelde İyi Örnekleri Çalıştayı podcast serisi, Spotify sayfası için tıklayın.

TİF Yerelde İyi Örnekleri Çalıştayı podcast serisi, Youtube sayfası için tıklayın.

 

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left