Kısa Dönemli İstihdam Projesi’nin katılımcıları Suriyeli Gade ve Muhammed, Türkiyeli Şenay ve Erhan geçim kaynağının kendileri için nasıl yaşam kaynağı haline geldiğini anlatıyor.

Adana ve İstanbul'da kamu işbirlikleriyle yürüttüğümüz Kısa Dönemli İstihdam Projesi'nde, özellikle pandeminin de etkisiyle ekonomik darboğazın derinleştiği kesimlerin hayatına destek oluyoruz. Katılımcılarımız arasında mülteciler ve yerel nüfustan ihtiyaç sahipleri yer alıyor. Beraber üretirken, beraber emek verirken ortaklıklarımızdan güç alıyoruz.

Kısa Dönemli İstihdam Projesi’ni, PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında, Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ), Hayata Destek Derneği (HDD), Adana Büyükşehir Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi’yle iş birliği içinde yürütüyoruz. Bu videoda, projemizin katılımcılarından dördüyle, Şenay, Muhammed, Gade ve Erhan’la tanıştırmak istiyoruz sizi. Onurlu bir yaşam için en temel gereksinim olan geçim kaynağına erişim, katılımcılarımız için bakın ne ifade ediyor...

https://youtu.be/8TRy0uxblPE

Muhammed: “Suriye’den gelen mültecilerden birisiyim. Bir eşim ve 8 aylık bir kızım var. Bu projeye başlamadan önce burnuma kadar borcum vardı. Kızıma bez bile alamıyordum. Şimdi çalışıyorum. Bu proje bittikten sonra hayalim motor alıp nakliye işi yapmak.”

Muhammed’ın hikâyesini okumak için tıklayın.

Şenay: “Ailemle yaşıyorum, eşimden ayrıldım. Zor günler geçirdim. İçime kapandım, kimseyle konuşmazdım. Hayata Destek sayesinde iş sahibi oldum, özgüvenim ve moralim yerine geldi. Çalışan bir kadın olarak ayaklarımın üzerinde duruyorum.”

Erhan: “Yaklaşık 20 yıllık makine mühendisiyim. Bir dikkatsizlik sonucu 180 ton elime düştü ve yüzük parmağım koptu. 20 yere başvurdum, hiçbiri dönmedi. Hayata Destek sayesinde kamu sektörüne giriş yaptım. Kendime güvenim yerine geldi, tekrar çalışabileceğime inanıyorum şimdi.”

Gade: ‘Hayata Destek’in bu projesi sayesinde aileme, borçların ödenmesinde destek oluyorum. Hayata Destek’ten çok memnunum, biz Suriyelilere saygı gösteriyorsunuz. Bu benim için çok önemli.”

Gade’nin hikâyesini okumak için tıklayın.

Biz Hayata Destek olarak, #BeraberBirGelecek inşa etmek için çalışıyor; bunun yolunun da birbirini dinlemekten ve beraber üretmekten geçtiğine inanıyoruz.

Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left