Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar için hazırladığımız, üç farklı yaş grubuna hitap eden psikososyal aktivite rehberimiz çevrimiçi olarak yayında.

Hayata Destek Derneği olarak, çalışmak zorunda bırakılan çocukların gelişimlerini desteklerken, onlara oyun temelli bir psikososyal destek sağlamak amacıyla bir rehber geliştirdik. Özel olarak çocuk işçiliğine odaklanan, daha genel anlamda da çocuk koruma alanında çalışan kurumlar için faydalı bir kaynak olmasını hedeflediğimiz rehber artık çevrimiçi ortamda.

Uzm. Psk. Dan. Ayşe Şule Çağlar tarafından hazırlanan ve Hayata Destek Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Sektör Yöneticisi Özlem Çolak tarafından son haline getirilen rehberimizin ismi: ‘Psikososyal Destek Uygulama Rehberi: Çocuk İşçi olarak Çalışan veya Çalışma Riski Altında Olan ve/veya Örgün Eğitime Erişemeyen Çocuklar için Psikososyal Destek Programı’.

Dört kitapçıktan oluşan rehber, 6-8, 9-13 ve 14-18 olmak üzere üç farklı yaş grubu için hazırlandı. Çocuklar için bol hareketli etkinliklerin yer aldığı rehberimiz, ince ve kaba motor becerileri ve zihinsel beceri gelişiminin yanı sıra kendine saygı duyma, duygularını ifade etme ve diğerleriyle ilişki kurma gibi soyut kavramları da geliştirmeyi amaçlıyor.

Rehber setimizde, etkinliklere yer veren bu üç kitapla birlikte psikososyal destek çalışmalarının daha verimli şekilde uygulanması amacıyla teorik arka plan bilgilerine yer veren bir kitapçık da bulunuyor.

UNICEF Türkiye ve Hayata Destek Derneği’nin çocuk işçiliği ile mücadele kapsamında yaptığı iş birliğinin ürünü olan kitaptaki etkinlikler, 2018 Ekim–2019 Nisan tarihleri arasında Hayata Destek’in beş sahasında pilot olarak uygulandı. Adana, Hatay, Şanlıurfa merkez, Şanlıurfa, Viranşehir ve Diyarbakır’da çocuklarla yapılan psikososyal destek etkinliklerinin sonucunda, saha ekiplerinin sağladıkları geri bildirimler üzerinden rehber son haline getirildi.

Çevrimiçi olarak hayatadestek.org adresinden ulaşılabilen rehber, ayrıca kısıtlı sayıda basıldı. Çocuklarla çalışan kurumlara ya da okullara göndermek üzere basılan rehbere ulaşmak için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Kategoriler: Duyurular
Etiketler:

Arşiv

Bültenimize Üye Olun

    crossmenuchevron-downarrow-left